272 den zonder behulp van andere dingen, zou zeker onder de voedings middelen den eersten rang innemen, en zou als een normaal voe dingsmiddel moeten worden beschouwd. Dit normale voedingsmiddel nu bestaat: het is de melk. En daar wij hier over de voeding van den mensch spreken, noemen wij de moedermelk als het middel, hetwelk alle stoffen bevat, die zijn organismus noodig heeft, om te groeien en staande te blijven. Dit wordt ook door de dagelljksche ondervinding bevestigd, en vordert wel geen ander, bewijs als een blik op de ontwikkeling en den groei van een door een gezonde moeder gevoed kind. Dit normale voedings middel kan ons dus dienen, om de waarde van een ander voedsel te beoordeelen en daartoe willen wij zien wat de scheikunde ons dien aangaande leert. Blijkens de onderzoekingen van Chevalier en Henry komen in 100 deelen van het besproken voedingsmiddel voor de navolgende be- standdeelen, als: Kaasstof of Caseïne1.52 Boter3.55 Melksuiker6.50 Zouten0.45 Water87.98 100.— Door deze analyse leeren wij de stoffen en hare verhouding ken nen, waarvan de natuur zich bedient om den mensch te doen groeien en leven, in zoover dit namelijk van de voeding afhankelijk is. Daar nu de kaas tot de stikstofhoudende, en de melksuiker en boter tot koolstofhoudende voedingsmiddelen behoorenziet men dat de laatste verreweg de overhand hebben op de eerste. Als nu een voedingsmiddel samengesteld is ongeveer gelijk aan het boven ge analyseerde, dan zal er ook wel geen twijfel aan zijn, oi het zal ook evengoed de geschiktheid bezitten, om het menschelijke organismus op min of meer volkomene wijze te voeden en te doen in stand blijven. Bij het onderzoek van de verschillende voedingsmiddelen en het leveren van eenige aauteekeningen daaromtrent, vangen wij weer aan met de plantaardige. Van de graansoorten komt de eerste plaats toe aan de tarwe. Bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 283