275 Het graan en gevolgelijk het daaruit bereide meel wordt in den vorm van brood als voedingsmiddel genuttigd. Onder brood verstaat men dan ook, zooals algemeen bekend is, een voedingsmiddel, dat uit een deeg van meel en water bestaat en meestal door een lichte gisting en bakken bereid is. Het doel van de broodbereiding is, het meel, door verandering van zijnen chemischen en physischen aard, in dien toestand te brengen, waarin het 't gemakkelijkst tusschen de tanden fijngemaakt, met speeksel doortrokken en hierdoor het best verteerd wordt. Door het bakken beoogt men twee zakenvooreerst moet de eigen lijke broodmassa zoover verwarmd worden, dat het zetmeel in den toestand van pap overgaat, doch het deeg niet in eene vaste, broze of waterachtige massa verandert, maar opzwelt, en na den afloop van het bakproces, de bekende losse en sponsachtige hoedanigheid vertoont; vervolgens wil men de oppervlakte van het brood roosten en deze hierdoor tot korst doen overgaan, waardoor niet slechts aan het brood de eigenaardige aangename smaak, maar tevens de eigenschap wordt medegedeeld van gedurende vrij langen tijd bewaard te kunnen worden, zonder veel te veranderen. Het middel om het deeg sponsachtig te doen worden, is de alco holische gisting, die men door het toevoegen van gistmiddelen doet ontstaan. Hoe belangrijk de bereiding van het brood ook zijn moge, de ruimte laat ons niet toe, daar nader over te spreken. Het brood evenwel lijdt menigmaal aan gebreken en wel ten ge volge van de gebrekkige behandeling en bewerking van den bakker (kneden, gisten, bakken), alsmede wegens den ongunstigen toestand van het meel. Dat het onderzoek van het brood onmiddellijk in verband staat' met dat van het meel, behoeft wel geen betoog. Bij de beoordeeling van de hoedanigheid van het brood moet men letten op de consisten tie, den reuk en smaak van de kruim en de korst. Als korst be schouwt men alle deelen van het brood, welke bij het bakken eene meer of min sterke verandering ondergaan schijnen te hebben. Als kruim beschouwt men dan die deelen, welk'er organische zelfstandig heid doorgaans onveranderd is gebleven. Een schielijk bakken in een

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 286