276 zeer heeten oven geeft bijna altijd eene verbrande korst en eene slecht uitgebakkene, zeer waterhoudende kruim. Brood, in een matig ver hitten oven langzaam gebakken, heeft een dikke korst en eene goed uitgebakkene kruim. Meel, dat op zich zelve een zwaar, nat brood zou opgeleverd heb ben, levert, wanneer het met kleine hoeveelheden aluin of koper vitriool vermengd wordt, een brood, dat op dat van het verschte en beste meel gelijkt. De werking van beide bij de bereiding van het brood berust hierop, dat zij hij verwarming eene scheikundige ver binding vormen met de kleefstof, welke in water oplosbaar geworden is, waardoor deze al haar verlorene eigenschappen weder krijgt en dus ook onoplosbaar wordt en weder water bindt. Kalkwater oefent volgens Yon Liebig dezelfde werking uit. In den regel neemt men aan, dat versch brood door verlies aan water in den toestand overgaat, waarin men het „oud-bakken" noemt. Boussingault heeft het onjuiste van deze bewering aangetoond en uit door hem en anderen genomen proeven schijnt te blijken, dat het verschil tusschen versch en oudbakken brood niet gelegen is in het verschil van het gehalte aan vocht, maar veel meer berust op een eigendommelijke verandering van den toestand van de kruim. Het brood uit het meel der graanvruchten is een gelukkig meng sel van respiratie en plastische voedingsstoffen met eene hoeveelheid minerale zelfstandighedenzooals die door de voeding vereischt wordt. Zal de voedingswaarde van het brood niet afnemen, dan mogen er geene zelfstandigheden ingebracht worden, die werkelijk anders sa mengesteld zijn dan het meel van graanvruchten, of die uit geheel onverteerbare zelfstandigheden bestaan. Het inmengen van vleeschbestanddeelen in het brood, om hierdoor een krachtig voedsel te verkrijgen, geschiedt bij de bereiding van de vleeschbeschuit, waarover hierna zal gesproken worden. Hoewel rijst en maïs ongetwijfeld tot de meest verbreide zetmeelhou- dende voedingsmiddelen behooren, kunnen zij toch niet tot broodvruch ten, in den meer beperkten zin van het woord, gerekend worden, daar zij wegens het geringe kleefstofgehalte niet verbakken kunnen worden. Nog een, zoowel uit het oogpunt van voeding als van nijverheid, hoogst gewichtige voedingsplant is de aardappel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 287