278 bij opvallend licht parelachtig glinsterend, door een celvlies omgeven, dat den inhoud bevat, die uit botervet bestaat. De hoofdbestanddeelen van melk zijn: melksuiker, kaasatof, boter en minerale zouten. In 100 deelen versche koemelk vindt men gemiddeld Water 87.5 Boter 3.5 Melksuiker 4.6 Kaasstof 3.8 Minerale zouten 0.6 Het botergehalte wordt als maatstaf genomen voor de waarde van de melk. De vele bestaande middelen tot melkonderzoelc kunnen hier niet worden besproken, maar een hoogst eenvoudig, practisch middel tot onderzoek bestaat hierin, dat men er een gepolijste staalkling in steekt. Hoe meer de kling bij het uithalen met eene dikke, ondoorzichtige laag bekleed is, des te rijker is de melk aan room. De boterbereiding bestaat in de afscheiding van het botervet uit de melk. Yolgens Grouven bevat goed bereide en onberispelijke, gepekelde (vat-) boter, als gemiddelde van meerdere ontledingen: Botervet 87.-- Kaasstof 0.50 Melksuiker en extract-bestand. 0.50 Keukenzout 3.- Water 9.— Wat eindelijk de kaas betreft, deze bevat de kaasstof het bestand deel van de melk, dat voor de voeding zoo belangrijk is niet slechts in zeer verdichten vorm, maar tevens in een toestand, die voor be waring en verzending zeer geschikt is. Yolgens een door Payen ge daan onderzoek bevat Hollandsche kaas op 100 deelen 4.10 stikstof en 25.06 vet. Menigvuldig en algemeen wordt tot voedsel gebruik gemaakt van eieren. Het ei bestaat uit een koekachtige poreuze schaal, hierop volgt een huidje, waarmede de schaal bekleed is, dan het eiwit en eindelijk het eigeel of de dooier. Het eiwit is eene sterke oplossing van 1 dl. eiwit op 6 dl. water, welke bij het koken stolt. Het eigeel is eene samengestelde zelfstandigheid en bestaat uit een eigen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 289