17 liet Voorschrift door deze omissie niet te zeer geschaad wordt, is redres toch wenschelijk. V oor de door den beoordeelaar geopperde veronderstelling, dat met belegde plaats bedoeld zou wezen belegerde plaats, bestaat o. i. geen gegrond motief. De zienswijze, dat daarmede bedoeld wordt bezette plaats, is juist. 111 en 112. Onder het hoofd „beveiliging en politiemaatregelen" bij gekantonneerde troepen wordt eene bepaling noodzakelijk geacht omtrent het samenstellen van de kantonnementswachten uit Euro- peesche en Inlandsche militairen. Een afzonderlijk voorschrift wordt te dien opzichte niet noodzakelijk geacht, omdat in de laatste alinea van 213 is opgenomen, dat het aanbeveling verdient, dat de com mandant eener veldwacht bekend zij met de meerdere of mindere schranderheid en bijzondere geschiktheid der manschappen voor den patrouilledienst, en sub 2 van 230 voorkomt: „Wanneer het noodig is den schildwachten te veroorlooven te zitten of te liggen, zullen Europeanen bij voorkeur op die posten geplaatst, of de posten bezet worden door militairen van verschillenden landaard." „De manschappen van eenen dubbelpost zullen, zonder een gesprek te voeren, elkanders aandacht vestigen op alles wat in den omtrek van den post wordt opgemerkt, en wederkeerig zorgen, dat de waak zaamheid niet wordt veronachtzaamd of afgeleid." Deze bepalingen zijn, blijkens 111, 6e alinea, ook van kracht voor de kantonnementswachten, waardoor, zooals de beoordeelaar wenscht, de onhebbelijkheden van den eenen landaard voldoende door den anderen kunnen worden geneutraliseerd. Een bezwaar tegen het opnemen van zulk eene afzonderlijke be paling is de samenstelling der compagnieën in verband met het be paalde 154) dat voor de deelen, waarin de veiligheidstroepen wor den verdeeld, zooveel doenlijk zelfstandige afdeelingen worden genomen. Iu 111 acht de beoordeelaar het noodzakelijk, de volgende be paling op te nemen: „het plaatsen van observatieposten op verheven punten kan soms doeltreffend zijn." Als motief daarvoor geldt, dat in het JsTederlandsche Voorschrift eene gelijksoortige bepaling voorkomt, zoomede dat in punt 6 van 218 voor de veldwaehten ook zoo iets is voorgeschreven. Dit 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 28