(snij-) boonen, de eerste volgens Ritthausen, de laatste volgens Grouven. Kool (binnenbl.) Snijboonen. Water 91.30 91.34 Asch 0.63 Houtvezel 1.53 Eiwitstof. 1.46 2.04 Andere voedingsstof 5.02 5.99 De bewaringsmethoden van rnoesplanten kunnen bier gevoeglijk onbesproken worden gelaten, omdat de geringe cultuur in Indië van deze planten steeds toevoer van uit den vreemde zal noodzakelijk maken. "Wanneer men ons van af den aanvang wel beeft gevolgd, dan zal het duidelijk zijn, dat, na te hebben gereleveerd dat een vol wassen, werkend menseh, ter onderhouding van zijn leven en zijne krachtenvoedsel moet nuttigen, dat 310 gr. koolstof op 130 gr. verteer bare, stikstofhoudende bestanddeelen bevat, wij zijn aangevangen met aan te toonen, dat de mensch bij zijn geboorte wordt gevoed met een nor maal voedingsmiddel, en dat wij opvolgend de verschillende voedingsmid delen hebben besproken en omschreven, die hem later ten dienste staan. A\ ij komen er hier nogmaals op terug, om bijzonder de aandacht te vestigen op het kenmerkende verschijnsel, dat, naarmate men van de polen den aequator nadert, het gebruik van dierlijk voedsel bij den mensch afneemt en deze zich al meer en meer uitsluitend met plantaardige middelen voedt. Onvermijdelijk gaat met deze omstandigheid gepaard, dat men bij den Oosterling ook minder beweeglijkheid, meerdere vadsigheid, zooals men het noemt, waarneemt. Dit toch is een noodzakelijk gevolg van zijne voedingswijze. Dierlijk voedsel bevat een grootere hoeveelheid koolstof dan plantaardig voedsel. Deze meerdere hoeveelheid koolstof behoeft ook een grootere hoeveelheid zuurstof, waarom een versnelde ademhaling noodzakelijk is. En deze versnelde ademhaling eindelijk wordt weder bewerkt door grootere beweeglijkheid. Houdt men hiermede rekening, dan wordt ons veel duidelijk. Let men op de maatschappelijke standen, dan valt het aldra in het oog, dat bijv. de gewone haudwerkstand nimmer die beweeglijk heid, die gejaagdheid vertoont, die aan individuen van meer bevoorrechte standen eigen is. En wanneer men dan weder nagaat, dat eerstge- 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 296