289 Wat toch de Intendance van het Ned. Indische Leger wel als hare taak beschouwt? Och, dat wij het eens van een haver leden mochten hoorenik twijfel niet, of, met den mijnen, zou veler wensch jn dit opzicht bevredigd worden. Het is niet voldoende, hebben wij gezegd, eenige rantsoenen vast te stellen, en hierop komen wij terug. Wij hebben met opzet in dit artikel aangetoond, van welk een belangrijk nut voor de voeding van den mensch het graan in hot algemeen, de tarwe in het bijzonder is. Het brood is mede een krachtige basis van ieder militair voedings systeem, maar het moet brood zijn, en geen gebakken zelfstandigheid, samengesteld uit zeer twijfelachtige grondstoffen, die brood genoemd, als zoodanig verstrekt en als zoodanig genuttigd wordt. Een ieder die zich de moeite wil getroosten, de broodbereiding tot een punt van meer nauwgezet onderzoek en studie te maken, zal beseffen, dat, waar bij de broodkeuring niet de minste controle be? staat op de grondstoffen dat is dus hoofdzakelijk het meel en, bij de keuring van dit weder, op het graan, waaruit het is vervaardigd zulk eene keuring eene onmogelijkheid is. Hoewel reeds hooger besproken, willen wij er hier ten overvloede nog op wijzen, dat ofschoon 19 kilogr. meel zelden meer dan 24.5 kilogr. brood opleveren, een gelijke hoeveelheid meel van zeer slechte qualiteit, met 5 kilogr. kalkwater verbakken, ongeveer 26.25 kilogr, goed uitgebakken brood doet ontstaan. Is men bekend met de groote bezwaren, aan het bewaren van graan in den meelvorm verbonden, met de ontelbare middelen, die ter verval- sching van het meel worden aangewend, dan kan men er niet aan twijfelen of het brood, zooals het in Indië alom aan den militair wordt verstrekt, is slecht. Waarom de broodbereiding voor den militair niet in eigen beheer wordt uitgevoerd, is mij raadsel achtig. De welgeslaagde uitkomsten in andere landen, waaronder ook Nederland, moesten afdoende welsprekend zijn. En gaat men na, hoe in onze nabijheid voldoende graan voorhan den is, om dit artikei onmiddellijk te kunnen betrekken en als grond stof te kunnen verwerken, hetzij ter bereiding van meel voor de verschillende garnizoensbakkerijen, hetzij het in een centrale bakkerij

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 300