290 tot hard brood of beschuit vervormd worde, dan moet men met ver bazing vragen, of de Intendance nog langer blind wil blijven voor het groote belang, dat liet Leger heeft bij een goede voeding. Uit het Bulletin des Halles (verschijnt te Parijs) van 26 October 1883 blijkt, dat in dat jaar, tot op 13 Oct., uit Engelsch Indië 1,296,300 kilogr. graan naar Engeland is verscheept, terwijl men daarin tevens zien kan, welke prijzen voor de tarwe van Calcutta, Bombay en Delhi den 25sten Oct. op de markt te Londen zijn besteed. Gaat men na, dat deze tarwe, trots een transport van ettelijke mijlen per spoor, vóór zij aan de havenplaatsen is aangekomen, trots de hooge scheepsvrachten, toch nog winstgevend in concurrentie met de inland- sche granen kan worden ter markt gebracht, dan begrijpt men, dat men, daarvan behoorlijk partij trekkende, in Indië evengoed en niet duurder brood aan don militair moet kunnen verstrekken, als dit bijv. in Nederland het geval is, waar het thans verstrekt wordende brood uit de garnizoensbakkerijen goed is. Dan genoeg hierover. Het is ons slechts te doen geweest, alge- meene beschouwingen te leveren over voeding ea voedsel. Wij hebben mede ons graankorreltje gestrooid op dezen weinig bebouwden akker, in de hoop, dat ook anderen hunne zienswijze en denkbeelden in dit opzicht zullen ontvouwen, opdat zoodoende een kenmerkend streven moge ontstaan, het vraagstuk der voeding van den militair meer en meer een belangrijk punt van studie en onder zoek te doen worden. Wie dan ook de flinke zaaiers mogen zijn, 't zij om het even, mits het vraagstuk er slechts bij gebaat moge worden en de mili tair er werkelijk de nuttige vruchten van plukke. Maar kan de bestaande toestand voortduren? Wij hebben de meest algemeene voedingsmiddelen hierboven besproken en dus stilzwij gend onze rekening gemaakt. Welnu, gij mannen van den Dienst, bij welken de voeding en verpleging van het Leger organiek tehuis behooren, geeft ons antwoord op deze vraag en toont ons de bestaan baarheid van dien toestand op wetenschappelijke gronden aan. 31 October 1883. Jozé.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 301