19 heidstroepen voor een samengestelde compagnie rekenschap moet 01 den gehouden met den landaard der troepen. In zekeren zin is dit noodig. Doch niet in dien zin, dat een tac tische fout zou begaan worden door uitsluitend Europeanen bij de spits en den voor troep in te deelen. In het jaar 1876 zagen wij in de Z. O. linie te Atjeh, tusschen Kota Alam en de posten Oleh Karang en Pango, bij voorkeur Euro peanen voor den veiligheidsdienst bij de transporten bezigen, die uitstekend voldeden in die tijden, toen de aanvallen op die transporten als het ware dagelijks te verwachten waren uit den Pinaugrand, welke destijds nog buiten onze linie lag. Ook in de laatste jaren zijn wij in de gelegenheid geweest, te oor deel en over de geschiktheid van het Europeesche element voor den veiligheidsdienst. Met die voorbeelden voor oogen durven wij dan ook verklaren, de tactische fout niet in te zien van eene indeeling van Europeanen'bij de doorzoekingspatrouilles en den voortroep, en dit zooveel te minder tegenover een vijand, die bekend staat als gewoonte te hebben met onstuimigheid op den troep aan te vallen. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat er verschil van inzichten kan bestaan omtrent het gebruik, dat van de verschillende elementen van het Indische Leger moet worden gemaakt bij den veiligheidsdienst. En daarom komt het gewaagd voor, meer bepaalde aanwijzingen te doen dan het oorschrift te dien opzichte aangeeft in 174. Daarin wordt gezegd, dat de commandanten van de voor- en zij- troepen hunne doorzoekingspatrouilles zoodanig indeelen, dat er zich bij elke ten minste één schrander soldaat bevindt (punt 1) en dat zij zorgen dat de doorzoekingspatrouilles nauwgezet en behoed zaam, doch tevens voortvarend en doortastend, slechts voor zoo ver dit voor de algemeene veiligheid noodig is, het terrein doorzoeken (punt 3). Ook is nog in 231 vermeld, dat voor den dienst der sluippatrouil- les de schranderste manschappen moeten worden bestemd. Door deze bepalingen nu is het den bevoegden personen vrij gelaten, de krachten te gebruiken, waarvan zij in bijzondere gevallen de beste diensten kunnen verwachten. En dit toch moet in alle gevallen

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 30