302 Bij zoodanige rolverdeeling zoude de sergeant-majoor zich voortaan uitsluitend aan de compagniesadministratie kunnen wijden en wel licht te gelijker tijd de compagniescommandant van den comptabili- teitskluister te ontlasten zijndie thans hem vrij veel tijd ontneemt, die zooveel nuttiger in zijnen werkkring zoude besteed kunnen worden. Het aanwezen in het Leger van 148 onderluitenants-betrekkingen waaraan een pensioen zoude zijn te verbinden na 20 jarigen effectie ven Indisehen diensttijd van een bedragdat het midden houdt tusschen dat van den tweeden luitenant en den adjudant-onderofficier, zoude weldadig op de werving influënceerenhet deugdzame Europeesche kader in de gelederen houden en het quantum van hen, die thans na 12jarigen diensttijd met gagement of met nog minder diensttijd met paspoort gaan, tot een minimum herleiden! Wij hebben dus hier op het oog een denkbeeld, dat naar onze meening eene verbetering in het lot van deu Infanterieofficier zoude daarstellengeene schade aan den dienst zoude doen en, in stede van een geldelijk offer aan den Staat te vrageneene besparing van eenige duizenden guldens 's jaars belooft. Aannemende, dat een 2e luitenant der Infanterie, met inbegrip zijner variabele huishuurindemniteit, gemiddeld 's maands 230 gulden bekomt en aan den onderluitenant gegeven werd 125 aan traktement en 30 aan huishuurindemniteit, te zarnen 155 gulden 's maands, dan zou onze zooeven bedoelde jaarlijksche besparing niet minder dan 148 X 12 X 75 133,200 bedragen, gezwegen nog van de na verloop van tijd uit te keeren kleinere pensioenen. ITet vorenstaande, in een onzer ledige uren op het papier gesteld, om leven en vorm te geven aan eene sedert geruimen tijd bij ons opgekomen gedachte, hadden wij reeds „en portefeuille", toen wij dezerdagen kennis maakten met een in de 5e aflevering, tweeden jaargang, van De Militaire Gids voorkomend opstel van den len Lui tenant der Infanterie van het Nederlandsche Leger W. de Meester, waarin deze officier voor dat Leger met eene complicatie van reserve luitenants voor oorlogstijd, eveneens de aanstelling van een adjudant- onderofficier dienstdoend officier per compagnie Infanterie aanprijst. Wij kunnen den lust geen weerstand bieden, om eene enkele

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 313