307 lieverlede ontaarden en de titularis, in stede van een gegoed, be- trekkelijk-rijk onderofficier, een zeer arme luitenant zijn. Met wie dan wel, kan men ons vragen, zal de onderluitenant bui ten dienst mogen omgaan Niet alleen met zijn collega's bij de andere compagnieën van het zelfde garnizoen, maar ook, si besoin il y en a, mot den tegenwoor- digen adjudant-onderofficier van het bataljon, welke laatste onderoffi cier in dit opzicht het thans vrij wat onaangenamer heeft, dewijl hij, buiten de hoofdplaatsen, gewoonlijk geen enkel collega in het garnizoen aantreft. Thans blijft nog over, met een enkel woord te spreken over de wijze van overgang van den ouden tot den nieuwen toestand. De Heer De Meester laat dit gedeelte van zijn onderwerp on aangeroerd. Toen in het jaar 1839 Koning Willem I er eindelijk toe te be wegen waszich in den veranderden politieken toestand der voor malige Zuid-Nederlandsche provinciën te schikken, moest de ten deele op voet van oorlog verbleven krijgsmacht aanzienlijk verminderd en tal van officiersplaatsen opgeheven worden. Men benoemde toen eenvoudig geen officieren meer, voor zoover zij n. 1. niet van de Koninklijke Militaire Academie kwamen, waar door jongelieden, die bereids een voldoend officiersexameu achter den rug hadden, zeven jaren lang op hunne benoeming tot 2den Luitenant hebben moeten wachten. De in het jaar 1839 geëxamineerde onderofficieren droegen eerst den 6en Juli 1846 de epaulet. Zulk een harde maatregel voor de thans op de Militaire School te Moester-Cornelis vertoevende onderofficieren zou niet aan te be velen en bovendien geheel onnoodig zijn. Door toch een weinig met de detacheering van Nederlandsche of ficieren herwaarts te remmen en de Koninklijke Militaire Academie, voor wat de Infanterie-cadets betreft, gedurende enkele jaren „half speed" te doen werken, [hoe groot voorstander wij anders van eene militair-academische opleiding zijn] zou de geheele reorganisatie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 318