313 Zoo de lieer C. dit in gemoede meent, houdt hij ongetwijfeld geen rekening met de zucht, die op militair industrieel gebied in het moederland heerscht, om de kolonie een afhankelijk kind te laten blijven; eene zucht, die zich bijna in alles kenmerkend openbaart en die voorzeker nimmer zou gedogen, dat de Koninklijke Keder- landsche Zeemacht hare munitie bekwam uit eene koloniale inrichting. Over het gewicht van het militaire Vetterli-repeteergeweer willen wij niet verder gewagen. De 5 decagr. verschil in de aangehaalde cijfers is van geen overbelangrijken invloed. Persoonlijk hebben wij het wapen nimmer gewogen en zij, op wier gezag wij ons op cijfers zouden moeten beroepen, zijn het niet eens. (1) De resultaten van de Amerikaansche commissie in zake het re peteergeweer zijn ongetwijfeld zeer belangrijk. Hetgeen dienaan gaande in De Militaire Spectator N°. 1 en het Militair Blad van 15 Maart 1883 en vooral in de Mittheilungen N°. 12 van 1882 voor komt, is wel lezenswaardig. "VVat de in Spanje genomen proeven aangaat, merken wij op, dat wel is waar met het Lee-geweer tien schoten in achttien seconden zijn gedaan, tegen elf schoten in dertien seconden met de Winchester- karabijn, maar dat daarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat voor het geheel herladen van eerstgenoemd geweer slechts 20 se conden worden gevorderd, tegen 35 bij laatstgenoemde karabijn. Ja, in vuursnelheid wint de karabijn-Evans het zelfs van de Win- c/iesfer-karabijn, daar deze voor het verschieten van zijn zeven en twintig patronen slechts acht en twintig seconden vordert, maarook 60 seconden behoeft om herladen te worden. (2) De Duitsche plannen zijn ons bekend, daar die op geheel over eenkomstige wijze door Revue dtartillerie van Februari en door het Militair Blad van 15 Maart 1S83 werden medegedeeld, terwijl reeds de Gazette de Magdebourg van 12 October 1882 bekend maakte, dat het 3e Reg. Grenadiers Garde rnet het Mauser-rep. geweer was bewapend, om te Spandauwaar het in garnizoen ligt, belangrijke (1) Zie o. a. V. Neumann's Waffenlehre (1879) blz. 156 en Bodenliorst's Les ar- méés Eur. (1883) blz. 313.— (2) Itésumé des travaux du comité supérieur consultatif de Vartillerie Espagnole en 1880-1881. Revue d'artillerie. Mars 1883.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 324