314 proeven te doen. Bevat echter een der jongste nummers van de Berliner Kreuzzeituncj waarheid, zoo zoude bij de beproevingen zijn uitgemaakt, dat de verkregen voordeelen niet opwogen tegen de aan het stelsel verbonden bezwaren, zoodat voorshands van de invoering niets komt. En Frankrijk? Bevatte de Revue cl'artillerie van April 1883 de beschrijving van het rep. geweer en de snelladers stelsel-Jarmcmw, met de mededeeling, dat deze wapens der commissie van proefneming- te Versailles ter beoordeeling waren aangeboden, de Temps bevatte in de eerste dagen van Juli 1883 het bericht, dat deze commissie hare proefnemingen geëindigd en den 28sten Juni de schietproeven in de vlakte van Satory bijgewoond had. Uit die proeven zou zijn gebleken, dat men er thans in het bezit is van een uitstekend re peteergeweer (welk?), dat dadelijk bij de schietscholen in gebruik zou komen, terwijl den Minister van Oorlog zou worden verzocht, in November a. s. er eenige regimenten mede te bewapenen, ten einde er verdere proeven mede te nemen. Maar waartoe noodig, ons nog verder te verdiepen in dit weefsel van proefnemingen en resultaten, waar wij reeds zoo duidelijk te kennen gaven, aan de toekomst van het repeteergeweer niet te twijfelen. Ook wat de wenschelijkheid betreft om het Indische Leger met een repeteergeweer te bewapenen, deelden wij reeds onze ziens wijze mede. Komt echter de Heer C. met zulke gewichtige drangredenen, als in het slot van zijn jongste artikel, dan moeten wij helaas daar tegen over stellen, dat, zoolang het niet blijkt uit totale reorganisatie, zoo wel der levende als der doode strijdkrachtenuit het definitief vaststellen of aannemen van een bepaald plan van verdediging, dat het ernstig voornemen bestaat, om onze Indische koloniën tegen vreemde aanranding te beveiligen, de gedachte aan de mogelijkheid van zulk eene aanranding alleen reeds zoodanigen nadeeligen invloed op het moreel der troepen moet uitoefenen, dat deze door de weten schap van eene iets minder goede bewapening bezwaarlijk kan verer gerd worden. 30 September '83. Jozé. Ik verzuimde, nader de aandacht te vestigen op hetgeen door den Heer C. wordt besproken betreffende de vervanging van het buskruit door andere ontploffende meng-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 325