317 Bij de voorbereidende oefeningen wordt bij het richten met be hulp van den richtbok den man een nieuw hulpmiddel aan de hand gedaan, om hem eenig begrip te geven van den stand der vizierlijn, aslijn en kogelbaan. Na namelijk den grendel uit het geweer te hebben genomen en het geweer op den richtbok tegenover eenig doel te hebben gelegd, laat men den man eerst door den loop zien, op welk punt van het doel de aslijn van het geweer gericht islaat men hem nu, bij voor keur over een eenigszins hoog gesteld vizier, op het doel richten, zonder het geweer uit zijnen stand te brengen, dan zal hij bemer ken, dat de vizierlijn het doel lager snijdt dan de aslijn. \oorts behoort den man het aftrekken, met het geweer op den richtbok, te worden geleerd, waarbij, om de geleidelijke werking van den vinger tegen den trekker duidelijk te maken, de onderwij zer den tegen den trekker geplaatsten vinger van den man omvat ten moet. Daarna wordt den man het aanleggen en aftrekken (buiten den richtbok) geleerd; eerst in knielende, daarna in staande en eindelijk in liggende houding. Bij deze laatste oefeningen reeds wordt den man geleerd, door het schot hoen te zien en na het vooruitschieten van de slagpiu, met het geweer nog in den aanslag zijnde, met een enkel woord (b. v. middenlioogrechts) op te geven, waarop het geweer in dat oogenblik is gericht geweest. Daarna volgt het schieten met patronen tot kamerschietcylinders, waarbij de aanbeveling wordt gedaan, om den cylinder altijd op dezelfde wijze (b. v. met het merk naar boven) in den loop te bren gen, terwijl ten slotte bij de allerlaatste voorbereidende oefening, n. 1. het vuren met losse patronen, niet meer, als vroeger, het snel vuur gedurende eene minuut mag beoefend worden, doch slechts 5 losse schoten behooren te worden gedaan, ten einde den man met den knal van het schot gemeenzaam te maken. Deze voorbereidende oefeningen, met uitzondering van het vuren met losse patronen, kunnen, zoo zegt het nieuwe reglement, het geheele jaar door, in de plaats treden van schietoefeningen en andere 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 328