21 De beoordeelaar is verder niet ingenomen met de waarschuwing, dat de manschappen steeds zorgen een patroon bij de hand te hebben en zou willen voorgeschreven zien: ,,dat, met gebruikmaking van den pal aan het geweer, de patrouille immer met geladen geweer marcheert." Vrij algemeen is men bij het Indische Leger tegen het gebruik van den pal, omdat de soldaat, zoo hij een patroon bij de hand heeft, veel spoediger zijn geweer kan laden. De aanwijzing „om een patroon bij de hand te hebben" in den zin van „voor 't nemen te hebben" doelt op het geopend hebben van den patroonzak en het bij tijds openen van een paar pakjes patronen. Is hierin niet voorzien, dan kan niet gezegd worden, dat de man een patroon bij de hand heeft! 183. In de eerste alinea van deze zijn werkelijk de woorden „moet ontruimen of het gevecht" uitgevallen. Bij eeue aandachtige lezing had hier dadelijk aan eene misstelling moeten gedacht zijn, waartoe te meer aanleiding bestond na inzage van de „errata" van het Voorschrift. Intusschen is de daaraan vastgeknoopte beschouwing als „blad vulling" niet te versmaden. 213 punt 7. De woorden „landlieden" en „reizigers" vinden in het oog van den beoordeelaar geen genade. Vindt hij het beter daarvoor te zeggen „Inlanders, Chineezen, koelies", omdat dit meer „Indisch" is, dan bestaat daartegen geen bezwaar. Het Voorschrift zal er niet beter, noch slechter door worden. 219. Het komt den beoordeelaar wenschelijk voor, in punt 2 van deze paragraaf, in overeenstemming met het Nederlandsche Voor schrift.alsnog bij te voegen„en wat men van hem weet". Als voorbeeld voor de noodzakelijkheid dier bijvoeging wordt aangehaald, dat het voor een schildwacht noodig is te weten, dat de vijand „in „den laatsten tijd de gewoonte schijnt aangenomen te hebben, om „onze schildwachten van uit de boomtoppen te beschieten". Afgescheiden van de omstandigheid, dat de soldaat het eerst zulke waarnemingen doet en het dus niet noodig is, daarop zijne aandacht te vestigen, achten wij het minder raadzaam aanwijzingen als deze te doen, omdat daardoor de aandacht te veel op enkele punten wordt gevestigd, ten nadeele van het algemeen overzicht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 32