323 In de oefeningen der scherpschutters zijn geen belangrijke ver anderingen gekomen, die de vermelding waard zijn. De waarde der treffers in de vijfmansschijf is tot en met den af stand van 300 M. in de figuur 2in het overige der driemansschijf (dus tusschen de potloodstrepen in) 1daarbuiten 0op meer dan 300 M. in de driemansschijf 2in het overige der schijf 1 "VVel bewezen aanslagen worden alleen bij snelvuur of gezamen lijk vuur in rekening gebracht. Ook de manier van aanwijzing der schoten is geheel veranderd. De korporaal wijst met de bovenste punt van de roode seinvlag de plaats aan, waar de kogel getroffen heeftofdoor zwaaienlangs welke zijde hij de schijf heeft gemist. Bedoeld korporaal is dus wel gedwongen, om van uit den waarnemingspost voortdurend het oog op schijf en kogelvanger gevestigd te houden, ten einde het inslaan van het schot waar te nemen. Is op de vijfmansschijf de figuur getroffen, dan stelt de korporaal zich vóór het midden der schijf, met den vlaggestok recht op en neer, de vlag boven het hoofd. Is het schot in het overige der driemansschijf gevallen, dan stelt hij zich vóór de figuurmet den vlaggestok dwars, de vlag ter hoogte van het midden van het lijf. Is een der buitenschijven getroffen, dan stelt hij zich daarvóórmet de vlag buiten den rand der vijfmansschijf. Treffers op de grenslijn van gedeelten der schijf, die verschillende waarde hebben, moeten worden beschouwd als treffers in het ge deelte, dat de hoogste waarde heeft. Het aantal treffers van een snelvuur wordt aangegeven door een even groot aantal slagen met de vlag vóór langs de schijf. Het inhalen eener oefening wordt slechts toegestaan aan schutters der 2e klasse (ook in den herhalingscursus), die gedurende één of meer individueele oefeningen zijn afwezig geweest. Het eerste snelvuur met scherpe patronen, dat de schutter te doen heeft, wordt voorafgegaan door een snelvuur met 10 losse patro nen zoo noodig eenige malen afgebroken door het commando Roffel. Bij het stellen van het vizier moet, in verband met den afstand en de hoogte, waarop zal worden gericht, rekening worden ge houden met den invloed van den dampkring en de bekendheid met het hoog of laag dragen van het geweer. In de 2e klasse is het

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 334