337 dat kan worden verkregenreeds thans vrij wel is bereikt. De Indo-Europeanen, die thans tot het Leger behoor ente ver eenigen in een afzonderlijk korps, zou zeker geen zaak zijneensdeels omdat daardoor de bestaande korpsen zouden worden verzwakt, an derdeels omdat onder de volbloed-Europeanen personenbekend met Indië en daar getogen en geboren, niet kunnen worden gemist. Het bewijs voor het laatste wordt geleverd door de onbeholpenheid der- Europeanen uitmakende de expeditionaire afdeeling in den Java- oorlog en de daardoor ontstane verliezen. Volgens den almanak de Gotha van 1S83 bedraagt de blanke bevolking van de Transvaal 40.000 a 45.000 zielen. Daarvan waren tijdens den laatsten oorlog, toen al wat krachtig was ten strijde toog, 5000 onder de wapenen. (1) Ongeveer 121 2°/0 {- toen alles op de been was. Zou die verhouding bij eene levée en masse der Europeesche be volking in Veerlandsch-Indië kunnen worden bereikt, nadat reeds 1386 Indo-Europeanen deel uitmaken van liet staande leger? On mogelijk. Heeft men zich daaromtrent illusiën gemaakt, de teleur stelling zal groot zijnwanneer het eenmaal zoover komtwantwe merkten het reeds op, de geographische ligging onzer bezittingen, de verspreiding der Europeesche bevolking en de bestanddeelen dezer laatste verzetten zich tegen het algemeen en met geestdrift te wapen snellen van allentot verdrijving van den gehaten indringer. Wat dan? Mij dunkt: algemeene dienstplicht; b. v. b. inlijving der mannelijke bevolking bij de intrede van het negentiende jaar, om gedurende zekeren tijd in de gelederen te vertoevenen dan over te gaan in de reserve. Een militie-bataljon en hier en daar militie compagnieën. Rekent men, dat jaarlijks l°/0 der bevolking dienst plichtig wordt, dan zou dit, tot grondslag nemende de sterkte der Europeesche bevolking op den 31sten December 1881, per jaar 417 dienstplichtigen geven. Maar men moet ook rekening houden met hendie reeds in het Leger zijn opgenomen, met hen, die wegens lichaamsgebreken ongeschikt zijn tot het dragen der wapenenen met hendie om andere reden dienen te worden vrijgesteld. Trekt men die allen af, dan mag op (1) Aannemende, dat zich onder die 5000 man geene Inlanders bevonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 348