388 Eene jaarlijksche bezuiniging van 100.000 gulden op het leger. (1) Eene jaarlijksche bezuiniging van 100.000 gulden op het Leger! Mij dunkt, wij hooren reeds een algemeenen kreet van rechtmatige verontwaar diging in het Leger opgaan. Gelukkig behoort echter de door ons voor te stellen bezuiniging niet tot de bezuinigingen op het personeelzoodat noch rations, noch de minimum-emolumenten en traktementen der maximum lijders, zullen worden aangetast. Zelfs zijn daarbij geen kostbare zuinig- heidscommissiën of inspecteurs van financiën noodigdie voor den halven cent verschil, dien zij in de boeken vinden gemiddeld op 1500 gulden per maand te staan komen. De zaak is eenvoudig deze De handel in koffie is een der meest winstgevende bijzaakjes van het Indische Gouvernement. Dit artikelvoor lagen prijs verkregenwordt met goede winst van de hand gezet. De pikol koffie, meestal tegen f 12.— of 14.in de pakhuizen te leverenkost aan het Gouvernementeer zij in het lieve vaderland tegen 0.58 de K.G. verkocht wordt5.a ƒ6.aan transport, zoodat zij hier in Indië feitelijk slechts 0.48 de K.G. waard is. Voor de koffie wordt echter hier aan de leveranciers bij aanneming f 0.70 a 0.80, dus 0.75, uitbetaald, dit geeft ergo een nadeelig saldo van f 0.27 per K.G. Ons Leger telt 28.000 onderofficieren en manschappen, die aan koffie dagelijks 28.000 X 0.04 K.G. of 1120 K.G. verbruiken. Op de koffie legt dus het Gouvernement, ten voordeele van de aanne mers, meestal Chineezendagelijks 1120 X f 0.27, of f 300 toe, hetgeen per jaar ruim 100.000 maakt. "Werd doodeenvoudig de benoodigde hoeveelheid koffie van het eene Departement aan het andere verstrekt uit 's Lands magazijnen (ten minste zoolang de koffieprijzen zoo laag zijn), ietswat op Java en Sumatra al heel gemakkelijk is en zelfs in de Buitenbezittingen weinig bezwaar zou opleverendan zoude deze winstof beter gezegdhet bedrag'der geheel onnoodige uitgave, ten voordeele van den Lande komen en de koffie- smokkelhandel een geduchten knak krijgen. C. Senior. (1) De geschiedenis van het ei van Columbus is zoo overbekend,, dat wij er bij deze becijfering kortheidshalve naar verwijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 399