28 Die inlichtingen moeten in bijzondere omstandigheden verkregen worden door eene openlijke verkenning. De omschrijving van de wijze van uitvoering behoort dus nog in dit Voorschrift voor te komen. Maar de bepaling onder welke omstandigheden zulk eene verkenning mcig worden uitgevoerd en wat gedaan moet worden, om van de verkregen uitkomsten partij te trekken, behoort tot de tactiek. Eene aanteekening als bovenbedoeld behoort dus niet in het Voor schrift op den velddienst voor te komen. 291. De gedeeltelijke inhoud van deze is door den beoor- deelaar niet juist weergegeven. Er staat niet dat, „wanneer een mi litaire ordonnans daartoe de hulp van eene civiele autoriteit inroept, deze voor de doorzending van het bericht zal zorg dragen," maar wel, dat, wanneer een ordonnans, met het overbrengen van gewichtige meldingen belast, door eenig ongeval verhinderd wordt zijnen weg te vervolgenhij zich wendt tot de naastbij zijnde civiele of militaire autoriteit, die alsdan enz., enz. Ieder landsdienaar zal in zulk een bijzonder geval, in 't belang van 's lands dienst, de gevraagde hulp verleenen en behoeft men niet te vreezen, dat een ambtenaar zich daaraan zal onttrekken, om dat die bepaling niet in een der bijbladen op het staatsblad is opgenomen. Doch bovendien worden alle militaire reglementen bij Gouverhements besluit goedgekeurd en hebben dus kracht van wet. Een afzonderlijke vermelding van die bepaling in het bijblad op het staatsblad is dus niet noodzakelijk. Als bewijs daarvoor geldt, dat in de „Regelen voor in Indië alleen reizende militairen en militaire personen enz."ook verschil lende verplichtingen voor civiele autoriteiten zijn opgenomen en opge volgd worden, zonder dat deze afzonderlijk in de bijbladen zijn vermeld De figuren. Hierop wordt een drietal bemerkingen gemaakt, die als juist moeten erkend worden. De oorzaken van deze misstellingen zullen bij de behandeling blijken uit het concept en den brief, waarbij het werd aangeboden. Algemeene beschouwingen van den beoordeelaar. Uit deze beschouwing blijkt eerst duidelijk, wat door den beoor deelaar wordt gewenscht. Hij wenscht een Indisch Velddienstregie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 39