P u blicitei t. Het moet voor de Engelsche militairen een streelende gewaarwording en een sterke prikkel tot grootsche daden zijn, wanneer zij zien, hoe Regeering en landslieden met elkander wedijveren, om hun van hunne groote belangstelling de handtastelijkste bewijzen te geven (1); wanneer hunne Koningin eigenhandig brieven schrijft aan de in zorg over hunne zonen en broeders verkeerende betrekkingen, om hen gerust te stellen; wanneer de meest gelezen tijdschriften en illustraties prijken met de portret ten en de levensbeschrijvingen der gesneuvelde officieren en zelfs van mindere militairendie een schitterend wapenfeit hebben verricht. Zulke enthusiastische handelingen voortgesproten uit een goed begrepen gevoel van vaderlandsliefde, zijn echter, naar het schijnt, niet overeen te brengen met het Nederlandsehe flegma, of, beter gezegd, met deNeder- landsche onverschilligheid omtrent alles, wat niet koffiesuiker en coupons heet. Ze zouden dan ook waarschijnlijk om de eigen droogstoppelligheid te verbloemenziekelijk of overdreven worden genoemd hoewel deze tienjarige oorlog, door een ontoereikend en afgetobd leger, onder loven en bieden en naai de systemen der heerschende partijen gevoerd, wel iets beters verdiende dan de steeds afnemende belangstelling in het droevige lot van dit thans vrij teering-achtige Nederlandseh-Indische Leger; een feit, wederom zoo schitterend gebleken uit de door het Nederlandsehe volk gesanctioneerde weigering der zoo hoog noodige legeruitbreiding. Waarlijk men zou zich bijna schamente bekennen, Nederlander te zijn als men bedenkt, dat de geheele natie zich sedert jaren kalm heeft nederge- legd bij berichtenals b. v „Politieke toestand in Atjeh zeer bevredigend. De gezondheidstoestand is bepaald gunstig te noemenin de afgeloopen maand stierven slechts (2) man aan de cholera. De politieke rust werd nergens belangrijk verstoord. Bij een afgewezen (1) Zuinigheidscommissies, die den soldaat het oorlam ontnemen en de rations verminderenmoeten ginds zelfs gelieel onbekend zijn. (2) De cijfers volgens eigen verkiezing in te vullen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 400