396 medische wetenschappen waarin zooals de Schr. opmerkt, in den laatsten tijd reuzenschreden zijn gedaan. Bij vergelijking met andere dergelijke handleidingen welke, hoewel dik wijls uitsluitend voor militairen bestemdtoch niet do volledigheid van de bovengenoemde bezitten, verklaren wij gerustelijk, dat het werk van den Heer Yan der Stok den toets kan doorstaan. Daarbij heeft het 't voordeel, dat het even nuttig voor den burger als voor den militair is en aan beiden onschatbare diensten kan bewijzen. Wij zochten b. v. in de Duitsche Manuel voor troepen te velde (re glement van 10 Januari 1878), dat ook in het Frausch is vertaaldte ver geefs naar de vele raadgevingen van Dr. Yan der Stok. Ook de Fransche handleidingen van dien aardwaaronder b. v. die van den chirurgijn-majoor Rossig-nol als de beste geroemd wordt, laten wat eenvoud betreft meer te wenschen over dan het hier besproken werk. Ieder, die wel eens een geval heeft bijgewoond, waarbij dadelijke hulp noodig was en daarbij radeloos heeft gestaan, zal zeker niet in gebreke blijven, zich het werk aan te schaffen en het te bestudeeren. Het is daarbij van net uitgevoerde teekeningen voorzien, waardoor b. v. het leggen van verbanden uitstekend kan worden begrepen. Officieren, controleurs, zendelingen, posthouders, landheeren enz. zullen dikwijls, alleen in het binnenland zijnde, met het boekje en de daarin als noodig opgegevene geneesmiddelen en ustensilien, aan vele personen hulp kunnen verleenen of wellicht hun het leven redden. Wij bevelen het dan ook voor ieders bibliotheek aan en oordeelen het ook nuttig als handleiding bij theorie en onderwijs. Bij het Indische Leger heeft het trouwens reeds een gevestigde reputatie. De prijs zal enkelen wat hoog toeschijnen, doch is waarschijnlijk een gevolg van de goede, in aantal toegenomen platen. Men bedenke overigens, dat een werk als de Handleiding van Dr. Van der Stok wel eenigszins overeenkomt met een revolvernagenoeg onnut, als het nog niet noodig is, maar duizenden guldens waard als het moment, om er gebruik van te makenis gekomen. S. D. VERBETERINGEN. In N°. 2 van 1884: Bladz. 221, regel 2 v. b. staat: 20sten Maart; moet zijn: BOsten Maart. Bladz. 228, regel 1 v. o., staat: maakte; moet zijn: medemaakte. Bladz. 233, regel 15 v. b., staat: de droitmoet zijn: et de droit. Bladz. 240, regel 17 v. b. staat: belofte; moet zijn: beloften. In dit No. Bladz. 342 en 343, in de opschriften, staat: Indisch Staatsblad No. 54; moet zijn: Indisch Staatsblad 1883, No. 54.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 407