30 bepalingen op te nemen omtrent bentingclienstin de nabijheid van den vijand, voor zoover die „dienst op de veiligheid betrekking heeft". Als motief daarvoor wordt aangevoerd, „dat onze oorlogs voering voor meer dan de helft in bentings wordt gelocaliseerd." Hoe dit motief moet worden opgevat, begrijpen wij niet goed. Door localiseering van onze oorlogsvoering in bentings treedt het denkbeeld van een defensieven oorlog op den voorgrond, terwijl juist al onze oorlogen een offensief karakter hebben gehad. Doch dit daargelaten. De maatregelen, opgegeven in 't belang dei- veiligheid eener benting, belmoren o. i. tehuis in een garnizoens reglement en zijn opgenomen in een concept, dat in behandeling is of geweest is. Onder het hoofdstuk „Marschen" wordt eene bepaling gewenscht omtrent de wijze, waarop in de nabijheid van den vijand natte sa- wah's moeten worden overgetrokken. O. i. worden te dien opzichte voldoende aanwijzingen aangetroffen in de laatste alinea van de 37 en 57. Verder wordt het der vermelding waard geacht, „hoe een troep „in landstreken van twijfelachtige trouw aan het Vederlandsche „gezag op zijnen marsch vermijden moet, bewoonde plaatsen te door trekken of langs passars te marcheeren, omdat althans de Boeginees „gaarne van uit den passar met blooten kris den twijfel omtrent „zijne gezindheid pleegt te doen ophouden." Een voorschrift in dezen zin komt ons minder wenschelijk zoo niet schadelijk voor, omdat daardoor allicht het zelfvertrouwen bij den troep wordt geschaad. Veiligheidsmaatregelen te nemen in vorenbedoelde gevallen als ook in andere, welke zich in Atjeh voordeden, komt ons noodza kelijk voor. Deze maatregelen zouden in 198 tusschen de 7e en 8e alinea kun nen worden ingelascht, als volgt „Wanneer konvooien door bewoonde plaatsen of langs druk be kochte passars moeten trekken, waarvan de bevolking niet te ver trouwen is, neemt een gedeelte van het be wakings detachement „stelling om de bevolking in bedwang te houden, totdat het konvooi „is voorbijgetrokken."

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 41