- 413 Daarom nog eensverbeter de schaal der Indische pensioenen in diei voege, dat de zeer oude kapitein bij pensionneering wat meer bekomt dan zijn jongere collega en houd ook den voor hoogeren rang gepasseeiden kapitein in dienst, als hij is een braaf en goed dienend officieiwien alleen wat intellect of vaardigheid in het paardrijden ont breekt, doch die overigens alle eigenschappen bezit, om den Lande in zijn tegenwoordigen rang met voordeel te blijven dienen. Faalt het den gepasseerden officier aan goed gedrag, dienstijver, waardigheid of tact; heeft men te doen met iemand, .wien het aan beschaving mangelt, of die eene aanstoot gevende leefwijze heeft, zich niet altijd overeenkomstig zijnen stand in de maatschappij ge draagt, dan wel om eenige andere reden niet meer het noodige poids op zijne ondergeschikten bezit, dan kan er, het spreekt van zelf, geen sprake van zijn, om zulk een officier in zijnen rang te handhaven. De zoodanigen echter zouden volgens onze begrippen niet eens gepasseerd moeten worden, doch, korten tijd vóór zij daartoe aan de beurt zouden komen, met pensioen uit het Leger dienen te worden verwijderd. Het passeeren zoude dus slechts moeten worden toegepast op die officieren, op wier verder verblijf in het Leger, in den door hen bekleeden rangvoorshands wordt prijs gesteld, terwijl het Legerbe stuur zich tijdig te voren er van zoude behooren te vergewissen, of altemet ook de te passeeren officier zelf begeert door te dienen, dan wel of hij die passeering wenscht te voorkomen, door vóór dien tijd, op eigen verzoek, heen te gaan. WÜ zÜn> gelijk hiervoren reeds gezegd werd, vóór pensionnee ring van den kapitein (en luitenant, voegen wij er thans bij) met opklimmende sommen, naar reden van het aantal jaren, in den laat- sten rang doorgebracht. Ei behoort, dunkt ons, onderscheid te worden gemaakt tusschen Kapitein A., die 20 jaren lang in Indië als officier, waarvan 10 jaren in zijn laatsten rang, heeft gediend en Kapitein B., die 8 jaren lang als onderofficier diende en 12 offi- cieis met slechts 2 kapiteins-jaren achter den rug heeft. 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 424