416 Over het algemeen zijn de gapingen tusschen de Indische militaire pensioenen veel te groot; niet alzoo die bij het officierskorps in Ne derland. Bij het regelen der pensioenen in Nederland schijnt de Wetgever van het gezonde beginsel te zijn uitgegaan, dat de activiteitstrakte menten der verschillende rangen in eene gansch andere verhouding tot elkander behooren te staan als de pensioenen dier zelfde rangen. Het is toch eene niet te loochenen daadzaak, dat de groote maat schappelijke klove, die b. v. tusschen een kolonel en een kapitein in activiteit bestaat, volstrekt niet meer aanwezig is tusschen deze beide officieren, wanneer zij niet meer tot het Leger behooren. Van het stand ophoudenis bij de gepensionneerde officieren dan weinig of geen sprake meer en het zou niemand in de gedachte komen, iets ten nadeele b. v. van een Indisch generaal te zeggen, wanneer deze zich als gepensionneerde op een obscuur plaatsje in Nederland ging opsluiten. Bij het bepalen der hoegrootheid van de Indische pensioenen heeft het nochtans allen schijn, dat men met den door ons bedoelden factor geene rekening heeft gehouden. En daardoor alleen is het te ver klaren, dat er zulke kolossale onevenredigheden zijn te constateeren, wanneer men, naast die pensioenen, die der hoofdofficieren van de Koninklijke Nederlandsche Marine en van het Nederlandsche Leger in beoordeeling neemt. Wij wijzen daartoe slechts op de pensioenen van de kapiteins en de luitenant-kolonels, waarvan het verschil in Nederland, bij de Land macht f 240 en bij de Zeemacht 700 doch bij het Nederlandsch-Indische Leger niet minder dan f 1500 bedraagt. Een Ilollandsch generaal of een schout-bij-nacht ontvangt f 600 meer dan een kolonel; een Indisch generaal 1500 meer; een Rollandsch luitenant-generaal of vice-admiraal bekomt f 300 meer dan een generaal-majoor; een Indisch luitenant-generaal het tienvoud van f 300. Wie tusschen die sommen eenig logisch verband weet te ontdekken, is voorzekerbijzonder scherpzinnig. Een vice-admiraaldie gewoonlijk 20 jaren in Indië en tusschen V

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 427