417 de keerkringen heeft gediend en de andere 20 jaren in Europa, kan ƒ4500 pensioen bekomen de luitenant-generaal in Indië die gemeenlijk 30 Indische jaren heeft, ontvangt het dubbele van die som. "VYie billijk wil oordeelen omtrent de betrekkelijke waarde van de Indische en de Nederlandsche pensioenen, moet dan ook erken nen, dat die in Nederland, bij het Leger en de Marine, van de hoofdofficieren te langvan de subalterne officieren voldoende hoog zijnterwijl die der Indische hoofdofficieren te hoog en die der kapiteins en luitenants (ook met de enge toepassing van het „in endoor den dienstte laag zijn. Hebben wij dus niets te vragen voor onze hoofdofficierspensioenen naar onze meening zouden die der kapiteins, bij 6 jaren dienst in dien rang, op f 2200, bij 10 of 12 jaren dienst, op minstens 2400 moeten worden gebracht; in verband waarmede die der le en 2e luitenants op f 1500 en f 1200 zouden kunnen blijven, mits deNederlandsche bepaling worde overgenomen dat een in en door den dienst ongeschikt geworden officier voortaan vol pensioen erlange. Kunnen, bij den orkaan van bezuiniging, die volgens den Minister van Marine Ge er ling tegenwoordig op het Binnenhof waait, de voor de verhooging der kapiteinspensioenen benoodigde sommen niet gevonden worden, dan vermindere men, voor zooveel noodig, de pensioenen der hoofdofficieren boven den rang van majoor. Van de generaals-, kolonels-en luitenant-kolonels-pensioenen is best een paar honderd gulden en meer af te nemenzonder deze met de overige militaire pensioenen in eene te wraken wanverhouding te brengen. Tot meerder bewijs doen wij hier eene opgave volgen van den betrekkelijken welstand tusschen de gepensionneerde officieren in Ne derland en die in Indië, bij Leger en Vloot; bij welke opgave wij het pensioen van den laagsten officiersrang, dien van 2den luitenant en adelborst der le klasse, als eenheid aangenomen en de pensioenen der overige rangen in veelvouden uitgedrukt hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 428