424 in een berooiden staat gekomen en gaan, naar aanleiding hiervan, nu en dan stemmen in 's Lands vergaderzaal op, om van alle Lands dienaren niet slechts de pensioenen, maar ook de traktementen, ter fine van bezuiniging te herzien. Onder den drang nu van clie omstandigheden is het gebeurlijk, dat ook de Indische pensioensregeling eens op nieuw „geregeld" worde, wellicht spoediger dan ons allen lief is. Qui vivra, verra! X. NASCHRIFT. Na het schrijven van dit opstel kwam ons onder de oogen het artikel van den gepensionneerden majoor der Infanterie Timmermans, voorkomende in het Algemeen Dagblad van Nederlandsch-Indië dd. 1 November 1883, onder het opschrift: Bevordering tot hoofdofficier In dat artikel lezen wij, dat, naar Schrijver's meening, „verdienstelijke „kapiteins, om de eene of andere bijkomende reden van meer uiterlijken „aard geen majoor kunnende worden, zooveel mogelijk voor eenig kom- „mando of eene op zich zelve staande betrekking zouden moeten worden „in aanmerking gebracht, om vervolgens, na vijf jaren dienst als zoo danig, met den majoorsrang en 2600 jaarlijksch pensioen eervol te „worden ontslagen. Welke bedoeling, vragen wij kan de majoor Timmermans hebben met het limiteeren van dien tijd? Vreest hij het scheppen in den kapiteinsrang van een zeker procent „ouwe lui", aspirant—of wellicht reeds voldragen antiquiteiten? In dat opzicht zal, naar het ons voorkomt, menigeen het gevoelen toe gedaan zijn, dat het criterium hier niet moet zijn een zekere leeftijd, doch wel de volkomene geschiktheid voor zijnen rang en de in dien rang bekleede betrekking. Wat kan het de Regeering of het Legerbestuur schelen, of de postcom- mandant X. in zijn 45ste of 50ste levensjaar is, mits hij slechts goed amb tenaar zij! Wij kunnen ons zeer wel voorstellen, dat, gelijk o. a. bij het Engelsche Leger, als algemeene maatregelvoor iederen rang een maximum-leef tijd bepaald is, om uit het leger te treden, opdat het bevel over korpsen

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 435