CONSTANTINE. I. Een der merkwaardigste épisodes uit den veroveringsoorlog der Franschen tegen Algerië is de inname van Constantine, de sterke vesting van liet Beyliek van dien naam, gelegen in liet westelijk deel van Algerië. Yan die stad wordt door den Hertog van Orleans liet volgende gezegd: „C'est un de ces lieux privilégiés de la nature, voués comme certains hommes ou certaines nations a une destinée qui s'accomplit d'une manière constante et immuable a travers les siècles, malgré les transformations du sol et les révolutions des peu- ples." (Campagne du Due d'Orleans en Afrique). Die ontoegankelijke rots was steeds de schuilplaats van dwinge landij en ook van de verdedigers van Afrika. Het Cirta van de Humidiërs en de Romeinen, het Constantine der Grieken, Vandalen en Arabieren weerstond geheele legers, welke bovendien, door gebrek aan brandstoffen en andere dagelijksche benoodigdheden, genoodzaakt werden, om terug te trekken. De stad was gebouwd op een recht hoekig plateau, 640 M. lang en 530 M. breed. Drie zijden van dit plateau werden gevormd door een diep en a pic ingesneden ravijn, waardoor de rivier de Rummel stroomt. Alleen aan de westzijde kon de stad genaderd worden. Constantine was, behalve een sterke ves ting, een wetenschappelijk en godsdienstig centrum. Yan af de komst der Franschen had zij eene vijandelijke houding aangenomen en kon zij deze door bijzondere omstandigheden volhouden van het jaar 1830 tot 1836, toen besloten werd haar te doen vallen. De Bey van Constantine toch, Ahmed genaamd, was voor Frank rijk een geducht tegenstander; en zoolang diens kracht niet gebro ken was, kon ook niet gezegd worden, dat de Turksche heerschappij in Algerië een einde had genomen. Ahmed was de zoon van een Turksch janitsaar, Mohammed

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 437