435 Hoe zullen zij, die werkelijk des Schrijvers aanbeveling op blz. 33 hebben gevolgd, en onder de daar genoemde schrifturen ook dit Tijdschrift aandachtig nagaanverstomd staan over het ontzet tende verschil van oordeel tusschen deskundigenen hoe moet hen dit mismoedigen. In N°. 6 van den twaalfden jaargang van dit Tijdschrift heeft toch X. in het opstel: De Artillerie van het Neder - landsch-hidische veldlegergetracht te betoogen, dat onze Yeld-Ar tillerie geen reden van bestaan heeft en deze door Berg-Artillerie behoort vervangen te worden, en thans keert Brutus de zaak om en meent dat de Berg-Artillerie in (lichte) Yeld-Artillerie behoort her schapen te worden. Bij het oordeel, in die regels uitgedruktwenschen wij nader stil te staan. „Eene sterkte van 24 veld- en 24 bergkanonnen is niet voldoende." Wij wagen het niet, dit oordeel te bestrijden, maar het zij verre van ons, het daarom te verdedigen Hier voegt onzijdigheidomdat, zoolang geen plan van defensie bekend iseen beoordeeling van de al of niet voldoende sterkte o. i. niet mogelijk is. Men bedenke evenwel, dat deze cijfers uitsluitend het korps Yeld- en Berg-Artillerie op Java regardeeren, wijl daarbij geen rekening is gehouden met de drie sectiën Berg-Artillerie van Sumatra's Westkust en Makassar. Waarom de indeeling der batterijen van 6 stukken voor Indië geen aanbeveling verdient, hadden wij gaarne betoogd gezien. Aan gaande dit onderwerp hebben wij eerst voor kort onze meening dui delijk uitgedrukt, zoodat het overbodig is, het hier andermaal uit te werken. Aan de eischen van een draagbaren vuurmond met affuit kan om technische redenen niet worden voldaan. Dit klinkt inderdaad raad selachtig. De Indische Berg-Artillerie is helaas! de eenigedie nog niet in definitief principe gedragen wordtmaar dat technische redenen dit beletten, komt ons onverklaarbaar voor. Is niet de Zwitsersche OostenrijkscheRussische, Fransche, Spaansche, Engelsche Berg-Ar tillerie daar, om dit oordeel op afdoende wijze te weerleggen? Evenwel vooral het slotoordeel is het, dat onze aandacht trekt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 446