436 De Berg-Artillerie behoort vervangen te worden door een paar bat terijen van getrokken mortieren. Dat wij de getrokken mortieren ook voor onze mobiele Artillerie niet uit het oog verloren, moge blijken uit hetgeen dienaangaande wordt aangehaald in de beoordeeling van ons jongste opstel betreffen de het worp vuur bij de mobiele Artillerie, voorkomende in de September-aflevering ('83) van De Militaire Spectator. Maar eene vervanging onzer bestaande Berg-Artillerie door batterijen van getrokken mortieren; het geheel afstand doen van het krachtige bestreken vuur, om uitsluitend verticaal vuur daarvoor in de plaats te stellen, dit is nimmer in onze gedachte opgekomen. Alleen het denkbeeld van volmaking der vuuruitwerking onzer Berg-batterijen bezielde ons, en daartoe was niets geschikter dan de getrokken mortier. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat, hoe gewenscht en nuttig ook de aanwending van den Bergvuurmond zoude zijndit toch onmogelijk is, omdat bijv. geen beschikbare ruimte voor eene batterij stelling der vuurmonden kan gevonden worden. Dit is in den bergoorlog geen onmogelijk geval. Maar bovendien is het duidelijk dat wanneer door de vuurmonden verticaal vuur moet gegeven wor den het van het grootste belang isdat het vuur verdubbeld kan worden door het in werking stellen der mortieren. Om deze en soortgelijke redenen achten wij de indeeling van mortieren zelfs bij gedragen Berg-Artillerie van groot belang; bij niet-gedragen Berg- Arlilleriezooals de onze nog steeds isis zij onmisbaar. Dat de verwezenlijking van de invoering van een getrokken mor tier ten behoeve der mobiele Artillerie mogelijk is, is een voldongen feit. Schietproeven, in de twee eerste maanden van dit jaar door de firma Krupp op haar proefveld te Meppen gedaan, met getrokken mortieren van 7.5cm kaliber, hebben geen onbevredigende resultaten opgeleverd. Hoewel wij de uitkomsten dier proefnemingen thans voor ons hebben, achten wij het minder gepast daaromtrent thans reeds in nadere beschouwingen te treden, bij de wetenschap, dat de daar beproefde lichte mortier speciaal ten behoeve der Indische Artillerie werd ontworpen; hetgeen volmaakt aansluit bij wat dienaangaande door den

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 447