446 „Set was een drukkend gevoel, slechts eenmaal per dag een trein met ongelooflijke langzaamheid te zien aankomendie nauwelijks de pro viand voor één dag bracht. Terwijl men hier gebrek leed, werd achter ons, slechts één dagmarsch van ons verwijderd, voorraad van alle soort aangebracht. „De lazaretten bevonden zich in den treurigsten toestand; de manschappen, daarin verpleegd, ondervonden dezelfde behandeling als de overige troepen. „Den 7den September besloot men eindelijk het bivouac te verleggen, daar het te Kassasin niet meer was uit te houden. De graven begonnen namelijk een ondragelijken stank te verspreidendaar de heerschende hitte de ontbinding der doode dieren onmiddellijk deed intreden en het zand niet de kracht bezat, om de uitdamping der lijken te verhinderen. „De nachten waren opvallend koud. Gele koorts en buikloop begonnen te heerschen en dagelijks meldden zich daarmede gemiddeld 30 man ziek. „De vereeniging van het Doode Kruis had, zooals vernomen werd, besloten hulp te verleenen aan de Egyptenaren, terwijl de Engelschen daaraan niet minder behoefte hadden. „Hoe het er in de lazaretten te Cairo uitzag, is nauwelijks te ge- looven. Bedden ontbraken er en nog kon de Chef van den Genees kundigen Dienst geen machtiging bekomen, om ze aan te schaffen, of ze te requireeren, hetgeen bijv. wel in het particulier lazaret van Lady Strangford gebeurde. In de tenten, waar ooglijders lagen, had men geen voorzorgen genomen, om vliegen, die afschuwelijke Egyp tische plaag, te weren. „De vliegen zetten zich in groote zwermen met andere insecten op de aangezichten der slapenden neder, en brachten daardoor niet weinig- tot de verspreiding der oogziekte bij. „De officieren van gezondheid waren dikwijls ten einde raad over. den toestand der lazaretten en wisten somtijds niet wat zij moesten aanvangen. Het officieel bericht spreekt van meer dan 100 gevallen van manschappen, die naar Malta of Engeland werden teruggezonden, hoewel zij niet ziek waren, terwijl anderen, aan wie het duidelijk te zien was, dat zij hun lichaam voortsleepten, met den marcheerenden troep werden doorgezonden."

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 457