EEN INDISCHE TRANSPORTKAR. [Met eene plaat.] Uit een der Engelsche berichten vernomen hebbendedat door den overste Moncrieff aan het Engelsche Gouvernement een nieuw transportmiddel aangeboden en dit aangenomen was, voornamelijk die nende tot het aanbrengen van schansbouwrnateriaal en reservemunitie en bestaande uit een 2 M. lang raam, waarin een rad van 1-Jr M. hoogte was bevestigd, met welk voertuig 2 man 200 kilo of 5 a 6000 patronen met liet meeste gemak kouden vervoeren, zijn wij, begrij pende van hoeveel belang een dergelijke, echter eenigszins gewijzigde vinding voor het Indische transportwezen te velde moet zijn, met deze gegevens aan het werk getogen, om een voor de Indische toe standen geschikt voertuig te construeeren. Ten einde de algemeene aandacht op dit vervoermiddel te vestigen en daardoor de bevoegde autoriteiten wellicht tot eene proefneming te bewegen, hebben wij vermeend, niet beter te kunnen doen dan het resultaat onzer overwegingen in dit Tijdschrift mede te deelen. De door ons ontworpen transportkar bestaat uit twee aan het vooreinde gebogen berrieboomen (AA) van AValikoekanhout van 1,90 M. lengte (tracé), welke op 0,1 en 0,5 M. van de uiteinden met elkaar verbonden worden door twee ingelaten verbindingsrichels (BB) van 0,70 M. lengte, zoodat, daar al deze houtwerken van 0,05 M. in 't vierkant zijn, een raam wordt verkregen van 0,7 op 1,3 M. buiten- en 0,6 op 1,2 M. binnenwerks. Dit raam wordt verder versterkt door twee djattihouten steunrichels (CC) van 0,1 op 0,05 Mwelke op 0,2 M. van de buitenzijden zijn aangebracht en rusten op twee rechthoekig omgebogen en aan de binnenzijde der steunrichels ingelaten platte draagijzers (DD) ter breedte van 0,08 M. en aan de rechthoekszijden respectievelijk 0, 02

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 459