449 en 0,01 M. dik; in deze draagijzers bevinden zich gaten voor de as van het rad. Het raam (ABAB) wordt verder gedragen door twee aan de dwars- richels (BB) bevestigde en over het ingekeepte draagijzer gelegde ronde ijzeren draagstangen (EE), tevens dienende om de aanraking der goederen met het rad te voorkomen. Op den achtersten dwarsrichel is een handvat F aangebracht, om het voertuig te duwen; ook bevinden zich aan het raam eenige ijzeren beugels (Gr), dienende tot het vastsjorren der goederen; voor-en ach terrichels zijn van slijkplaten (S) voorzien. Het rad (H), zonder storting, van gegoten ijzer vervaardigd, heeft een spoor van 0,06 en 1,2 M. middellijn; het draait om een 3 cM. dikke as (I), welke op hare beurt kan draaien in een lossen, in het steunijzer D geplaatsten bronzen of ijzeren spaarring (J), van 1 cM. diktetusschen het draagjjzer D en het rad H bevindt zich nog een losse, ronde spaarplaat (K) 0,006 M. dik en 0,08 M. middellijn. Door den vorm van den radband (L) is het voertuig zoowel in lossen als in vasten bodem bruikbaar, terwijl voor het plaatsen van het gewicht beneden de as een groote stabiliteit wordt verkregen, die het in evenwicht houden der vracht niet weinig vergemakkelijkt. Volgens een approximatieve, echter zeer ruime berekening bedraagt de zwaarte van: de berrie- of raamboomen4,75 KG1. de hulprichels6 66 de dwarsrichels2,58 de draagijzers, stangen en handvat13,95 het rad met as enz23,50 de beugels, schroeven enz3,56 of het totale gewicht55,00 KG., terwijl het draagvermogen op 400 kilo gesteld kan worden. Daar de inlander slechts 25 kilo kan dragen, echter 100 kilo met gemak kan trekken, zal het met dit voertuig, dat in staat is, den troep op alle voor andere voertuigen onbruikbare terreinen (b. v. b. over galangans, langs bergpaden, over boomstammen enz., enz.) te volgen, mogelijk zijn, met twee man (trekvermogen 200 kilo) vrachten te vervoeren, waarvoor anders 6 of 8 man gebezigd worden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 460