454 dige vaak een scheeve voorstelling van de werkelijkheid zal geven, terwijl de ondervinding, de beste leermeesteresse in zulke zaken, maar al te dikwijls heeft geleerd, dat hetgeen in Europa tegenover een Europeeschen vijand als een groote fout zoude worden aangemerkt, hier te lande vaak eene gebiedende noodzakelijkheid wordt, om den zich niet aan Westersche regelen storenden vijand met succes te bestrijden. Hoe een abnormale wijze van oorlogvoeren een geheelen ommekeer in de tactiek en een bijzondere vechtwijze kan doen ontstaan, zien wij op de meest éclatante wijze bewaarheid uit het tegenwoordig zoo belangrijke tirailleeren, dat zijne wording in de eerste plaats aan den Amerikaanschen vrijheidsoorlog te danken heeft, die zulk eene vecht wijze noodzakelijk maakte. Ook het op pag. 2, tot staving van de bruikbaarheid van het naar het Nederlandsche bewerkte Voorschrift bijgebrachte argu ment, dat dit kopieeren noodzakelijk was, omdat een gedeelte van kader en officieren van het Nederlandsche Leger overkomt en dus, evenals de altijd nog chimérique, fameuse, in Nederland te formee- ren Indische Brigade, in den beginne niet op de hoogte is van de Indische reglementen, beteekent niet veel. Wat het zwaarste is, moet ook het zwaarste wegen, en de stellingdat een geheel Leger zich ter wille van een klein gedeelte met een onhebbelijk en minder bruikbaar reglement zoude contenteeren, zal moeilijk te ver dedigen zijn. Het daarop gevolgde beroep op onze vaderlandsliefde, die door- het al even walgelijke als treurige geharrewar en de armzaligheid op politiek gebied in de laatste jaren toch reeds op zulke zware proeven is gesteld, en zich hier in Indië alleen nog duidelijk open baart in gehechtheid aan ons Vorstelijk Huis, komt ons, entre nous soit dit, wel wat koddig voor. Intusschen wenschen wij, alvorens tot de meer gedetailleerde we derlegging der anticritiek over te gaan, nog de volgende algemeene beschouwing in te lasschen. Bij de bestudeering van dit uiterst beknopte, en daardoor voor den minder ontwikkelden militair vaak ook minder duidelijke evenwel wegens het onprettige formaat nog 266 pagina's tellende boek rees

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 465