35 „het verzoek wordt gedaan, kunnen de manschappen van de wacht „aangewezen worden tot het doen van scheepswerk. Nimmer mogen „zij werkzaamheden buitenboords of in het want verrichten." Bij vervoer van cavalerie en artillerie worden (1) de bepalin- „gen der exercitiereglementen voor de artillerie nagekomen, wat betreft „de keuze van transportschepen, de inrichting der stallen, de ver zorging van paarden en de berging van tuigenhet materieel en de „munitiën." Bij groote transporten worden de reservevoorradeu voor de „verschillende wapens en diensten niet in hun geheel op een vaar tuig ingescheept, doch over meer schepen verdeeld en daarin zoodanig „geladendat ten allen tijde over het benoodigde kan worden beschikt." Deze bepalingenwelke gedeeltelijk voorkomen in verschillende verspreide voorschriften, waarvan het bezit niet voor den officier verplichtend is gesteld, werden echter niet overgenomen, wellicht omdatzooals 94 doet vermoedenhet voornemen bestaat ze, aan gevuld met technische aanwijzingen omtrent de inrichting van het schip voor het vervoer van paardenin een afzonderlijk voorschrift samen te vatten, op gelijke wijze als dit geschied is voor het vervoer van troepen met spoortreinen. Wordt dit evenwel niet gedaan, dan komt het noodzakelijk voor, alles wat op het vervoer van troepen met zeil- of stoomschepen be trekking heeft, voor zoover de kennis daarvan noodig is voor alle troepenofficieren, op te nemen in het "Voorschrift op den velddienst. Ten zeerste wordt het doel van den beoordeelaar van het „Voor- loopig Voorschrift op den velddienst" op prijs gesteld, om opmerkingen te leveren, waarvan partij kan worden getrokken tot aanvulling en verbetering van dat Voorschrift. Die opmerkingen hebben wij in dezelfde volgorde, waarin zij ver meld werden, afzonderlijk en zoo uitvoerig mogelijk behandeld. De aanleiding daartoe is tweeledig. De beoordeelaar heeft in zijne verhandeling in 't kort de wordings geschiedenis van 't Voorschrift aangegeven, echter niet volledig. Oor spronkelijk was de samenstelling van zulk een voorschrift aan eene (1) Batterij school, lie gedeelte, 11e les.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 46