is dan zijn commandant, zoo geeft deze laatste den militairen groet. „Moet deze officier zich om dienstreden met de bestemming van den troep in kennis stellen, dan waarschuwt hij den commandant, welke hem alsdan, evenals wanneer hij op eenigerlei wijze bevel hebber is van de troepen, die de colonne uitmaken, rapport maakt omtrent het doel van den marsch, waartoe genoemde commandant den troep doet halt houden enz., enz." Dan zoude wellicht niemand daartegen een redelijk bezwaar hebben Ook niet tegen de Pruisische bepaling, dat alle op marsch zijnde troepen, die uit het geluid van het vuren opmaken, dat de eigen troe pen in actie zijn zonder bepaald overwegende reden, deze onmiddel lijk ter hulp moeten komen. De wenschelijkheid van in Indië met een breed front te marcheeren (pag. 7), komt ons niet groot voor, want de bewering, dat daarbij de afstanden beter bewaard zouden blijven, is in strijd met de onder vinding, terwijl bij de flankmarschen, althans met verdubbelde rotten, de afstand ten minste nooit te groot zal zijn, en de marschdiscipline het best te handhaven is. Ook op de slagvaardigheid van den troep valt, bij den marsch met afdeelingen in front, juist met het groote gevaar, dat men in Indië altijd, dus in den regel, loopt op een der beide flanken onverwachts besprongen te worden, niet te roemendit is dus een toestand, waar mee bij het voorschrijven eener Indische marschformatie wel dege lijk rekening gehouden moet worden. Met het uitzwenken der afdeelingen eener zoodanig gevormde co lonne gaat altijd belangrijk meer tijd verloren, dan met het eenvoudig halt en front maken. Zijn verder bij exceptie de wegen zoo breed, dat b. v. b. eene sectie van 30 man (dus 17 man in front) met gemak naast elkaar zoude kunnen loopen, dan nog verdient het in Indië de voorkeur met verdubbelde rotten uit de flank te marcheeren, echter in eene Dog niet in het reglement voorgeschreven, maar door den toestand aan gewezen formatie. Dit is eene compagnies-marschcolonnebestaande uit de twee in verdubbelde rotten met twee passen tusschenruimte naast elkaar marcheerende pelotons.[Zie de schets op bijgaande plaat.]

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 470