465 op te vroolijken, door hen op het schoone spektakel eener wachtpa- rade te vergasten? Yerdient het, vragen wij den lezer, na een Indischen oorlogsmarsch, die dikwerf niets anders is dan een van's morgens 6 uur tot's avonds 6 uur durende reeks van gevechten, aanbeveling, den veiligheidsdienst gedurende den geheelen nacht aan dezelfde zwaar vermoeide man schappen toe te vertrouwen? Of moet aan den door de practijk aan gegeven maatregel, om volgens toerbeurt des nachts, om de drie uur (6-9, 9-12, 12-3, 3-6), een sectie op wacht te doen trekken en ook op dezelfde wijze telkens een dagwacht van 12 uur (6-6) te laten doen, niet boven alles de voorkeur gegeven worden 't Is waar, daar behoeft dan geen wachtrooster van aangehouden te worden, want op- en afkomende sectiën zullen wel van zelf zorgen, dat niet van de toerbeurt wordt afgeweken en ieder het zijne doet; maar zoude dan voor dezen eenen keer de paperassen-liefhebberij en staatjeswoede niet wat getemperd kunnen worden? Hebben wij eens te velde een wachtrooster, dan komen ook weldra in zwang de schilderlij sten, arrestanten-rapportjes en staatjes van hen, die na bezetten tijd het bivouac uit- en ingaan. Revenons a nos moutons. De troep, die op de door ons beschreven wijze slechts 1 /4 van zijne nachtrust gemist heeft, is bij deze regeling den volgenden morgen volkomen geschikt tot het verduren van nieuwe vermoeienissen. Wordt soms een bivouac als operatie-basis gebruikt, welnu, dan blijft eenvoudig per compagnie de dagwacht hebbende sectie in het bivouac achter, of wordt zij, zoo daar iets tegen is, bij een bataljon b. v. b., tijdelijk door de vier sectiën eener zelfde compagnie, die op dien dag niet moe uitrukt, vervangen. Wat nu de politiewacht 141 betreft, die vrij wel overbodig is, indien men eenvoudig alle wachten tevens met den politiedienst belast, (waardoor gidsen, gijzelaars enz. niet meer en bloc en dus beter be waakt zouden zijn), zoo kan deze immers ook gemakkelijk gevormd of vervangen worden, door van elke op wacht zijnde sectie eenige manschappen af te zonderen, of wat nog beter is, rechtstreeks de noodige posten uit te zetten. Ook tegen het in dezelfde bevolen uitzenden van kleiue patrouilles,

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 476