471 Maar genoeg; uit het bovenstaande zal wel duidelijk blijken, dat ook wij der meening toegedaan zijn, dat dit Voorschrift door het gemis beurt aangewezen officier, wien behalve het noodige kader en een hoornblazer, ook een vertrouwbare gids is toe te voegen. Het is aan deze detachementen in het algemeen opgedragen, de landstreek van vijanden te zuiveren; evenwel kunnen zij ook tot meer speciale doeleinden, b. v. b. het toezicht op de terreinen nabij de transportwegen, het oplichten van belangrijke personen enz. enz., gebruikt worden. De hun mede te geven instructie mag zich slechts tot het aangeven der hoofd punten bepalen en niet in details tredenmoetende de wijze, waarop het voorgeschreven doel bereikt wordt, geheel aan den aanvoerder worden overgelaten. Deze aanvoerders staan in de eerste plaats onder de orders van den met de alge- meene regeling en instelling van den dienst belasten officier, aan wien zij ook na den bevelhebber verantwoordelijk zijn. De commandanten van posten en étappen, welke zij door omstandigheden aandoen, mogen zonder gebiedende noodzakelijkheid hun nimmer eenige bepaalde order of last geven en dan nog altijd onder de algeheele verantwoordelijkheid en dc verplichting, daarvan onmiddellijk aan den algemeenen chef dezer detachementen kennis te geven. Over het algemeen moet aan de guerilla-detachementen de meest mogelijke vrijheid worden gelaten, om aan hunne bestemming, het zuiveren van het terrein, te kunnen voldoen. Daartoe zullen zij zonder alle onnoodige bagage en slechts van eenigen leeftocht en genoegzaam patronen voorzien, zooveel doenlijk in verband met elkaar, het land in alle richtingen doorkruisen en, aan geen lijd of plaats gebonden, den vijand op hun beurt opsporen en verontrusten, hem in hinderlagen lokken, bij nacht en ontijden overvallen, in 't kort het hem ondoenlijk maken, zich langer op dat terrein staande te houden. Zij maken daarbij gebruik van alle listen en veiligheidsmaatregelen, voor de pa trouilles in het algemeen aangegeven; ook verkleedingen kunnen soms, met in acht neming der noodige veiligheidsmaatregelen voor een ontmoeting met de eigen troepen en onderling, zeer dienstig zijn. Bij voorkeur marcheeren zij des nachts en gaan over dag op geschikte punten in hinderlaag liggen; is de dagmarsch noodzakelijk, dan vermijden zij zorgvuldig alle open terreinen. Zij trachten zich zoo spoedig mogelijk met het terrein in al zijn bijzonderheden bekend te maken, oriënteeren zich voortdurend en brengen, waar dat noodig is, merken of teekens aan. Op het verkrijgen der juiste kennis van de bij de bevolking gebruikelijke benamingen moet gelet worden. Zij ontwijken alle gevechten, waarbij het zich vooruit laat zien, dat het voordeel niet op hunne zijde kan zijn; moeten echter daarbij in het oog houden, dat een verrassend uitgevoerde, stoutmoedige of vastbe raden aanval, zelfs tegen overmachtbijna zonder uitzondering met succes bekroond

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 482