472 van op Indische toestanden gebaseerde bepalingen iets, wat door het kunstmatig aangebrachte, uiterst zwakke locaal-kleurtje niet ver wordt. Nooit lang op dezelfde plaats vertoevende en zich met groote snelheid naar een ander punt verplaatsende, moeten zij trachten door hun even onverwacht als energiek optreden bij kwaadwilligen een door moedeloosheid gevolgden heilzamen angst en schrik te verwekken en de goedgezinde bevolking in haar vertrouwen op de kracht onzer wapenen te versterken. Krijgsgevangenen worden, excepties daargelaten, niet gemaakt. Een ieder, die met de wapens in handen wordt aangetroffen, wordt ook zonder vorm van proces neergeschotenieder soldaat weet verder wel, op welke wijze het Mahomedaansche fanatisme, dat den dood in den heiiigen oorlog tegen ons als een geluk beschouwt, gemakkelijk te temperen is. De oorlog is een wreed bedrijf en, hoewel alle raiinement in deze (verfijnde wreed heid) als geheel onnoodig en schadelijk werkend, als schandelijk en mensehont- eerend, ten strengste moet worden geweerd, verdienen toch alle zoetsappige middelen in een zoodanigen oorlog volkomen afkeuring, daar één gesteld voorbeeld tal van anderen van de deelname aan den strijd terughoudt. Hoewel het de bestemming der detachementen is, den vijand als een wild dier te jagen, zullen de rollen wel eens verwisseld worden. Het is de zaak der aanvoerders, zich zoo spoedig mogelijk uit deze netelige positie te trekken. Zieken en gewonden worden in do bij elke patrouille ingedeelde en met de noodige genees- en verbandmiddelen uitgeruste tandoes medegevoerd en zoo spoedig mogelijk naar den het dichtst nabijgelegen post gebracht; dooden daarentegen op een geschikte plaats begraven, en hun wapens, zoo het transport onmogelijk is, vernietigd. Telkenmale, wanneer zich de gelegenheid voordoet, wordt een afschrift van het met den dag bijgehouden journaal ter verdere doorzending afgegeven. Alleen voor hoogst belangrijke mededeelingen wordt van dezen regel afgeweken. Door van te voren met den chef afgesproken en vastgestelde zicht-en hoorbare teekens, seinen enz. kunnen de detachementen ook op verre afstanden aanwijzingen ontvangen, teruggeroepen worden enz., enz. Slechts wanneer tevergeefs het uiterste beproefd is, om een overmachtigen vijand terug te wijzen, of zich aan diens vervolging te onttrekken, dan wel, wanneer de door fourageering of requisitie niet aan te vullen mondvoorraad verteerd of de muni tie bijna verbruikt is, mogen zij op de achtergestelde troepen terugtrekken. De detachementen moeten elkaar in alles ondersteunen en de behulpzame hand bieden; alle gaan steeds op het geluid van vallende schoten af. Een gelijke ondersteuning en medewerking moeten zij ook ondervinden van alle troependeelen, waarbij zij zich aanmeldennimmer mag hun zonder hoogst gewichtige en overwegende reden, hulp, in wat oohgeweigerd worden. Evenwel zullen zij vaak geheel op zich zelve staan en moeten zij, bedenkende, dat het geluk met den moedige is, hun vertrouwen alleen op God, zich zelf en in hun wapens stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 483