473 goed wordt niettegenstaande al het goede, dat liet overigens bevat, voor ons Leger afkeuring verdient, daar het met, en niettegenstaande, alle daarin gebrachte verbeteringen toch altijd lapwerk zal blijven. Nog iets: een velddienstreglement kan, zonder in een roman te ontaarden, wel wat sappiger zijn. Een vreeslijk droge opsomming van artikels werkt uiterst vermoeiend op de door de tropische zon geteisterde hersens. Wij hebben hierbij den algemeen bekenden Yelddienst van den majoor Yan Rees op het oog; en vermeenen, dat men door dezen als leidraad te benutten en met des Schrijvers toestemming te ver beteren en te completeeren met al datgene, waarvan de kennis, zoo als overtuigend gebleken of stellig te voorzien is, noodig zal zijn, werkelijk een grooten stap in de goede richting zoude doen. Wordt voor zulk een werk een prijs of bekroning uitgeloofd, dan wel dit onder vrijstelling van dienst aan een voldoend aantal uitge kozen officieren, elk voor zich zelf, opgedragen, of zulk een voor schrift per veldbataljon door de reeds te velde geweest zijnde officieren in verband met wetenschappelijke vereenigingen vastgesteld, dan zoude ons Leger waarschijnlijk binnenkort een volkomen bruikbaar veld dienstreglement rijker zijn. C. Senior. Maken omstandigheden dit noodig, dan worden 4 a 5 Yan deze detachementen bij elkaar gevoegd en het geheel alsdan onder het bevel van een speciaal daartoe uit gekozen aanvoerder gesteld. Zulke grootere detachementen, waarbij somwijlen nog eenige cavalerie en artillerie gevoegd worden, dragen den naam van vliegende colonnesdoor welke benaming hun wijze Yan handelen volkomen gekenschetst wordt. De intieme regeling van haar werkkring, die in hoofdtrekken dezelfde blijft als die der guerilla-detachementen, hangt geheel af van de persoonlijke inzichten van den aanvoerder, aan wien bij het volvoeren zijner opdracht de meest mogelijke vrijheid van handelen gelaten moet worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 484