475 mortier bezat, nadat de helling der trekken van 7° tot ongeveer 3° was teruggebracht, vrij goede resultaten. De Engelsche Kapitein Noble der Artillerie bestudeert reeds 20 jaren de getrokken vuurwapenen en hunne vereischten, doch ver klaart, nog maar weinig met zekerheid te kunnen mededeelen. De meest verschillende trekkensoorten, van af de gewone ofEn- field-trekken tot die van den Spaanschen Remington, de Westley- Richard-trekken, de Withworth-trekken, de trekken der Henry-loo- pen en de zaagtrekken van het kanon Lenk toe, geen enkele soort voldoet nog aan de verwachtingen. Yoor de geweren is zeker nog veel te doen, daar de gemiddelde afwij king der projectielen nog vrij groot is en de culminatiehoogte der banen, b. v. op 1000 en 1600 M., zeker nog ongeveer 20 en 60 M. bedraagt. Onder dergelijke omstandigheden is het dus nog lang niet zeker, dat getrokken vuurwapenen de beste in de toekomst zullen zijn en achten we het ook daarom wel de moeite waard, de aandacht te vestigen op het denkbeeld der gebroeders André te Charleroi, die den hieronder beschreven kogel maakten, waardoor men rotatie uit gladloop-geweren verkrijgt met stabiliteit voor korte afstanden. Wij brengen dat denkbeeld tevens in verband met de denkbeelden van Melvill van Carnbée, die een projectiel zocht, dat, bij gering gewicht, weinig tegenstand der lucht ondervindt. Hij doorboorde den cylindervormigen kogel geheel en beweerde, dat de stabiliteit der as bij de beweging meer verzekerd is, omdat al het lood zich aan den omtrek bevindt. Yan Dam van Isselt wijst er op, hoe proeven daarmede ge nomen, met een geweer van iets minder dan 17mm kaliber, met zeer goeden uitslag bekroond werden; de trefkans was uitmuntend en de baan meer bestrijkend dan die van den vollen cylinder. Hij acht het in zijn werk De kogelbaan der getrokken vuurwapens te bejammeren, dat niet meer proeven in die richting zijn genomen. Men gebruikte echter een klosje ter gasafsluitiug, waardoor de pa troon vrij lang werd. De kogel André is op bijgevoegde plaat voorgesteld in a van boven gezienin b van onderenin c op zijdein d doorsnede over het midden; in f perspectief.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 486