476 Deze kogel nu voldoet niet alleen aan de denkbeelden van Mel- vill van Carnbée, maar is daarbij inwendig van drie schroef vormige insnijdingen voorzien, waardoor, uit een gladloop-geweer voortgedreven, rotatie moet ontstaan. Het projectiel is vervaardigd voor het gladloop-achterlaadjachtgeweer LePage; de patroon draagt het nummer 16, dus is het kaliber iets meer dan 17mm. De kogel weegt 30 grammen en is 18mm lang. Wij maken alleen melding van den kogel A n d r om bovengenoem de redenen en omdat de constructie vernuftig is en hij, zooal niet ge schikt voor oorlogsgebruikdan toch wellicht voor de jacht, dat is op korte afstandenbetere resultaten zal geven dan de volle kogel. Wij zagen er althans mooie uitkomsten van, maar weten niet tot hoever die proeven waren uitgestrekt. Zoo het denkbeeld voor oorlogsgebruik ware toe te passen, zou bij kleiner kaliber de munitie ook lichter kunnen worden. Intusschen is het te bejammeren, dat dergelijke denkbeelden, gewoonlijk bij technici en wapenfabrikanten opgekomen, maar zelden voldoende beproefd wordenomdat de uitvinders gewoonljjk weinig wiskundige kennis bezitten en het wapen en de munitie hoofdzakelijk als werktuig kennen en beoordeelen. De meeste Artilleristen kennen de wiskunde, vereischt voor der gelijke proefnemingendoch kennen het wapen minder in zijne toepassing en de eischen van het gebruik; een natuurlijk gevolg hiervan dat zij er zich niet van bedienen. De Infanteristen daarentegen hebben in den regel niet genoeg wiskunde geleerd, om zich volledige ballistische kennis eigen te maken. De wiskunde, daartoe vereischt, behoort zeker niet tot de moeilijkste toch geven maar enkele officieren zich de moeite, in die leemte te voorzien. Dergelijke proeven zouden dus genomen moeten worden door com- missiën. Men zou bovendien goed handelen door, in plaats van de exameneischen voor Infanterie-officieren omgekeerd evenredig te houden met de behoefte aan officierendie eischen met differentiaal- en intregaal-rekening te vermeerderenniet alleen om hen in staat te stellen, bij voorkomende gelegenheid dergelijke proeven te nemen, maar vooral omdat die kennis tegenwoordig ook voor den Infanterie- officier werkelijk eene behoefte is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 487