479 blijven, bezit vooral te Chiswick de beste fabrieken van torpedobooten en voorziet bare koloniën Queensland, Victoria enz. ook van de nieuw ste vindingen. De quaestie, door den Heer Eovers behandeld, omtrent het al of niet goed besteden van de op de begrooting toegestane gelden, komt bijna geheel overeen met die, welke zich nog onlangs in Italië en Oostenrijk voordeed. Wij zijn met den Heer E. van meening, dat het tot de goede maatre gelen behoort, torpedobooten bij Nederlandsche fabrieken te doen ver vaardigen maar men kan dan ook vergen, dat die firma's zich zoodanig, op hun vak toeleggen, dat hun fabrikaat in geen enkel opzicht bij het bui- tenlandsche achterstaat. De prijzen, voor de aanschaffing van twee torpedobooten op de begrooting voor 1884 gebracht, f 240.000, zijn waarschijnlijk zeer voldoende, om twee der beste booten le klasse aan te schaffen. De Italiaansche torpedobooten 1° klasse zijn van vrij groote afmetingen (30.4 M. lang; 3.55 M. breed; 1.65 M. diepgang). Bemanning: 10 kop pen; bewapening: vier Whitehead torpedo's en eene tweeloops mitrailleuse. Zij hebben boven de Engelsche booten het voordeel, dat de buizen tot voortstuwing der torpedo's onder de gedekte brug zijn aangebracht, waar door zij en ook de bediening moeilijk te treffen zijn. Door eene vernuftige uitvinding kunnen deze booten, die ongeveer 28 ton wegen, in weinige minuten aan boord worden geheschen. De gemiddelde prijs is voor de beste booten le klasse toch slechts 210.000 lires. De Heer E. verwijt het Ministerie van Marine, dat het den vijand in de hand werkt, door te Vlissingen torpedobooten te doen vervaardigen. Dit valt nog te bewijzen. Indien de vijand bij Ylissingen kan komen, zou hij het materiaal daar kunnen vinden; zoo dit ten minste niet vernield was, hetgeen gemakke lijk zou zijn te doen. Maar om torpedo's te vervaardigen of torpedobooten te herstellen, is meer noodig, en wel in de eerste plaats het personeel, dat daarmede bekend is. Wij hebben echter dienaangaande eene andere beschouwing. De torpedo's- en torpedobooten-quaestie is daarom zoo belangrijk voor ons, omdat wij uitsluitend op verdediging bedacht moeten zijn. Het is dwaasheid, van eene kleine mogendheid als Nederland te ver gen, dat het bij eventueelen oorlog eene vloot in zee zal zenden,-waar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 490