480 van de schepen zich zouden kunnen meten met schepen van groote mo gendheden, als b. v. de Lepanto, de Italia, de Duilio, de Inflexible enz., die van 10.000 tot 14.000 ton meten en millioenen gekost hebben. Wij moeten op kustverdediging bedacht zijn en meer onze kracht in voldoende en goede torpedobooten, dan in groote schepen zoeken. Onze financiën zijn bovendien niet opgewassen tegen den voortdurenden vooruitgang'. De strijd tusschen pantsering en geschut is nog lang niet beslist en, hoewel Wilson en Sneider pantsering leveren van wonder lijken weerstand, maakt Krupp projectielen met een verbazend indrin- gingsvermogen. Waar twee vechten, gaat wellicht een derde met de overwinning strijken. Eeeds vele Marine-autoriteiten hellen over naar snelheid. Het voor stel van het Armstrong-Rendel-type vindt reeds bij velen ingang. Eene blokkade van den tegenwoordigen tijd stellen wij ons natuurlijk geheel anders voor, dan eene blokkade van voorheen. Geene mogendheid zal zoo dwaas zijn, zich met zijne kostbare schepen in de nabijheid van een goed bewaakte kust te wagen; want al is de blokkeerende vloot voorzien van Hotchkiss en ander torpodebootwerend geschut, het electrisch licht zal haar des nachts niet beveiligen en een ondernemende verdediger kan hem met torpedobooten of Lupis-White- head- torpedo's veel nadeel toebrengen. De aanvaller zal dus met zijne vloot van groote schepen op een eer biedigen afstand van des verdedigers kust moeten blijven. Blokkeeren met groote schepen in de nabijheid van de kust is niet mogelijk. De aanvaller zal dus torpedobooten moeten medevoeren en daarmede de te blokkeeren kust en havenmondingen moeten bewaken, waaruit van zelf volgt, dat hij om daarvan goede resultaten te krijgen, torpedo-depotschepen en torpedo-werkschepen zal moeten medevoeren. Hij zou dus van Ylissingen niet behoeven te profiteeren. Met het oog op de moeilijkheid, om bij de kust te komen en het gevaar, vooral voor groote schepen daaraan verbonden, doen enkele mogendheden reeds schepen vervaardigen, speciaal ingericht voor verdediging- tegen tor pedo's en torpedobooten. De firma Gebr. Orlando en twee fabrieken te Castellamare en Yenetië vervaardigen deze schepen en hebben er aan Italië reeds 4 afgeleverd. Deze schepen zijn tusschen de loodlijnen 84.12 M. lang, 11.8 M. breed, hebben gemiddeld 5.6 M. diepgang en 3020 ton deplacement. Ylissingen is alleen van waarde bij eenen Europeesehen oorlog, omdat de spoor lijn van daar naar alle gewilde punten kan voeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 491