484 „Ranglijst" enz. beoogd? Een Ranglijst vindt men immers in den Rc- geerings-Almanak en in bet Offieiersboekje, terwijl de Formatie in de Algemeene Orders voor bet Indische Leger is na te slaan. Maar bet emplacement dan? Ja, dat is nergens te vinden. In dat opzicht kan de staat dus nut hebben. Dat nut zou bij stellig hebbenindien het emplacement ware aangege ven. In plaats echter van dat emplacement treft men slechts de hokjes aan, waarin ieder voor zich de namen moet invullenvoor zoover men ze althans weet. En hoe moot men die te weten komen? Bij een klem wapen als het onze kent menwel is waar, de standplaats van de meeste officieren, doch stellig niet van allen. Ziedaar onze voornaamste grief, in Januari jl. Sedert echter is deze opgeheven. Van de Redactie ontvingen we n. 1. een gedrukt stuk, waarin de cijfer-plaatsmg is aangegeven, ter invulling van den Emplacements-staat, terwijl tevens de fouten zijn vermeld, welke de Samensteller zelfheeft opgemerkt. Door de toezending van dat stuk ontslaat hij ons van de taak, om op die onnauwkeurigheden te wijzen. Zoo als de staat thans is ingericht, voldoet hij o. i. aan de eischen. V at de Ranglijst betreftdeze bestaat uit een negental kolommen, waarin menbehalve een doorloopend nummer ter invulling van den Emplacements-staat en de namen en voorletters, aantreft de data van benoeming tot de verschillende rangen. In dat opzicht is dus voor de of ficieren van ons wapen tegemoet gekomen aan de leemte, welke ons Indisch officiersboekje nog steeds en niettegenstaande er herhaaldelijk ook in dit Tijdschrift op gewezen is, bevat, n. 1. dat men niet, zooals in de uitgave van Koordmjn Zoon, kan zien, op welken datum eenig officier tot vroe- geren rang is benoemd. Op den achterkant van den staat treft men aan de formatie van het wapen, zoomede eene opgave van gedecoreerde officieren enz. Uit de „Toelichtingen" ontwaart men, dat het wapen volgens de formatie moet bestaan uit 132 officieren, 3106 onderofficieren en minderen en 586 troepenpaarden, terwijl voorts wordt medegedeeld, dat, volgens een bij de Regeering aanhangig voorstel van Z. E. den Luitenant-Generaal Boumeester, de formatie met ééne batterij Berg-Artillerie zou worden vermeerderd. Zou ivo,'den vermeerderd." Wij helpen het wenschen. Om de pro motie? Reen, want die is bij ons wapen reeds schitterend genoeg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 495