485 Maar omdat ieder Artillerist het met ons eens zal zijn, dat uitbreiding' van de Berg-Artillerie dringend noodzakelijk is. Om te zien hoe schitterend die promotie is, heeft men slechts een blik op de „Ranglijst" te slaan. Daaruit toch blijkt, dat: de oudste Luitenant-Kolonel is officier van Juli 1855 en Luitenant-Kolonel sedert Maart 1878; de oudste Majoor is officier van Juli 1860 en Majoor sedert September 1877; de oudste Kapitein is officier van Juli 1862 en Kapitein sedert September 1874, en de oudste le Luitenant is officier van Juli 1872, en le Luitenant sedert Mei 1875. De 2e Luitenants laten we huiten beschouwing, vermits zij indien er althans vacatures zijn na twee jaren Indischen dienst als officier, wor den bevorderd. Die „Ranglijst" doet ons voorts zien, dat de laatste promotie tot Majoor plaats had den 8sten September 1882, die tot Kapitein den 16den (lees: 23sten) October 1882. Waar moet het heen? Vooral wanneer men in aanmerking neemt: dat, volgens de voormelde „Toelichtingen" onder den Formatie-staat, in den regel de Hoofdofficieren met verlof zes en de Kapiteins vier maanden vóór hunne terugkomst weder in de sterkte rekenen. Onze kameraden van de meer bevoorrechte wapens en diensten zullen ons, hopen we, deze afwijking ten goede houden; het beschouwen van de „Ranglijst" leidde ons er toe; de data in die lijst toch zijn in 'toog vallend en sprekend. Alhoewel de „Ranglijst, Emplacements- en Formatie-staat", uit den aard der zaak en ook blijkens den titel, hoofdzakelijk bestemd is voor de „Officieren van het wapen der Artillerie", zoo komt het ons toch voor, dat op de bureelen der Afdeelingen van het Departement van Oorlog, zoo mede van de gewestelijke en plaatselijke militaire commandanten, meerma len het nut van dien staat zal worden ondervonden. De prijs1.60 franco per post zal velen nog al hoog toeschijnen. Men moet echter bedenken, dat in Indië groote kosten verbonden zijn aan de uitgave van drukwerken. Het voornemen bestaat overigens, om, „bij voldoende deelname," jaarlijks, omstreeks Januari, een mutatie-staat in 't licht te geven, welke de ver anderingen en bewegingen bij het wapen gedurende het afgeloopen jaar zal doen kennen. Die staat zal eventueel verkrijgbaar worden gesteld tegen den

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 496