"V -A_ IR X Een probaat middel. Is onze taal rijk aan woorden, om een der Hollandsche volkskwalen aan te duiden, zeker is zij evenmin arm in termen, welke den toestand schetsen van den persoon, die in mindere of meerdere mate met die kwaal is behebt. Uit een volksdeuntje, waarin de regel: „Frankrijk roemt op goede wij nen" gevolgd wordt door: „ik roem den vaderlandschen wijn", kan men op maken, dat bet Schiedammer vocht vrij populair is geworden. Eveneens kan men uit de bekende spreekwijzen: „Hij is apres boire", „hij is boven zijn theewater" enz. afleiden, dat ook de meer fatsoenlijke stand niet geheel onbekend is gebleven met het te ruim gebruik van spiritualiën. Ondanks de afschaffingsgenootschappen, verhoogde belasting enz. kon kort geleden een onzer Kederlandsche staatslieden nog zeggen, dat de jeneverdrinkers, tegen de verdrukking in, groeiden. Blijkbaar is er dus nog al eens eene poging gewaagd, om de dronken schap tegen te gaan of zoo mogelijk den kop in te drukken. In ons Indische Leger spreekt men nog lachende over de mislukte, misschien weinig menschkundige pogingen, daartoe door den generaal Van S wieten aangewend; en de order van den generaal Kroes en (1871, N°. 52), door den soldaat kortweg dronkenmansorder genoemd, hoe streng ook toegepast, heeft geen merkbaren invloed op den jenever drinker in het Leger uitgeoefend. Kan hieruit blijken, dat het kwaad niet in eens, noch door een enkel persoon, al staat hij ook nog zoo hoog, kan worden uitgeroeid, geens zins is daardoor bewezen, dat de middelen, om tot dat doel te komen, zijn uitgeput. Het denkbeeld: de jenever tot zelfmoord te drijven, door de ruime winst, bij den verkoop van dien drank behaald, tot een nuttig doel aan te wenden, is niet nieuw.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 498