489 Men heeft den jenevergod wel een pluim op het hoofd gezet, maar hem daarvoor een flinke veer uit den staart getrokkeneen groot deel der kracht en energie onzer soldaten gaat in 't eene lokaal verloren, in het andere daarentegen worden beide door oefening versterkt. Op een avond het goed verlichte gebouw passeerende, bekroop mij de lust, even aan den ingang te blijven staan, om de eenigszins luidruchtige vroolijkheid niet te storen. „Alle negen! I'as jelui je kwartje maar bijeen, ik heb mijn potje bier verdiendriep een stevige vent, die met opgestroopte mouwen nog in de houding stond, die hij had toen de groote kegelbal met kracht gewor pen werd. „Jongen! Kassie bier moerah!", was onder luid gejuich het antwoord en de kranige werper liet zich een groot glas vatbier met genot dooi de keel glijden. „Dat doet de Marine jou niet na, Kees!", riep in 't midden van het lo kaal een korte, stevige kerel tegen een kanonnier, die met twee gewichten van 25 kilogr. een kunststuk ten beste gaf. „En dit evenmin!", gaf een lang opgeschoten fuselier ten antwoord, terwijl hij aan de ringen een gansch niet gemakkelijken toer verrichtte. „Zooveel vroolijkheid zonder jenever!", was eene opmerking van den toeschouwer, die met welgevallen zag dat er nog pit zit in onze Euro- peesclie soldaatjes. Eene tweede overweging was: „Ziezoo! wat hier aan spel en bier wordt verteerd, is voor het jenevervat verloren!" Hadden wij recht te zeggen, dat men op die wijze den jenevergod een flinke veer uit den staart heeft getrokken Maarwant bij alles komt een „maar"zoo dit schoone voorbeeld overal navolging vindt, de winst op de jenever op deze wijze besteed wordt en uit dankbaarheid langzamerhand een onoverkomelijke slagboom is daarg-esteld tegen dien drank, van waar moet dan het geld komen tot oprichting en instandhouding van zulke nuttige stichtingen Zal dan het Gouvernement, inziende dat een gezond, flink en krachtig soldaat ten slotte goedkooper is dan een ziekelijk, door alcohol half ge sloopt individu; zal dan het Gouvernement in alle garnizoenen dergelijke methode voor 's Lands rekening volgen en de half-officieele functie van jenevertapper laten varen? Voor den jeneverdrinker moge de bekende schrielheid van een Gou vernement een troost zijn; voor hem, die het wel meent met den soldaat, blij ve de hoop bestaan, dat men het goede voorbeeld overal zal doen

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 500