490 navolgen, tot de tijd gekomen is, dat werkelijk van Landswege op boven bedoelde wijze in de beboette kan worden voorzien en dat voorstellen in dien zin de algemeene sympathie zullen wegdragen. Tot zoolang zullen wij wachten met te gelooven, dat de oude AYH Zn. „Aan Yelen Heil en Zegen" heeft gebracht. 9 Maart 1884. G\ Verkenningen met behulp van luchtballons. Zij, die het nut erkennen, dat in onze Indische oorlogen van lucht ballons kan gemaakt worden, zullen ongetwijfeld met belangstelling ken nis nemen van het uit een buitenlandsch tijdschrift overgenomen bericht, dat in het Fransehe leger, naar wij meenen de baanbreker op dit ge bied, een luchtballon-trein is tot stand gekomen. Het materieel van dien trein wordt vervoerd op 5 wagens. Op den eersten wagen bevindt zich de ballon met toebehooren, op den tweeden het water en de brandstof, terwijl op den derden en vierden de cylinders voor de gasbereiding en op den vijfden de machinerieën voor het op- en neerlaten van den ballon zijn opgesteld. Alleen van niet vrije ballons [ballon captif] wordt gebruik gemaakt, en, met het oog op een eventueel losraken, wordt deze nog van een anker met tanden voorzien. De waarnemingspost inden ballon seint zijne observatiën telegraphisch of telephonisch naar beneden. Over het algemeen belooft men zich van dit hulpmiddel bij het ver kennen van de vijandelijke stellingen, vooral bij belegeringen, goede diensten. Het Indisch Militair Tijdschrift heeft dit punt reeds vroeger aange roerd (1), maar van eenige instemming van de zijde van het Legerbe stuur is tot nu toe hoegenaamd niets gebleken. "Wie twijfelt aan het gebruik, dat hier van luchtballons zou kunnen worden gemaakt, blijven wij, zooals reeds gedaan werd, verwijzen naar de 1ste expeditie tegen Atjeh en de mislukte pogingen, om den Kraton te verkennen. 75. (1) Jaargang 1880, en later nog oen enkele maal.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 501