494 Afrikanen zijn zij, die of zelf in Afrika geboren zijn, óf wier ouders beiden of een van beiden uit dat werelddeel afkomstig zijn. Niettemin sorteeren de enkele uit Amerika afkomstige negers, die wij bjj de Artillerie nog hebben, onder de Europeanenwaarschjjnlijk omdat zij in Europa werden aangeworven, en het vrije Amerika (zijne politieke inconsequentie met de Chineezen daargelaten) den zwarten broeder gelijke rechten heeft geschonken als aan de blanken, zoodat bij eene mindere waardeering van den Amerikaanschen neger bij ons Leger, die individus, waarvan wij helaas zoo weinigen bezitten, zich vernederd zouden gevoelen. De duidelijkheid zoude, dunkt ons, er niet bij verliezen, wanneer hier gedefinieerd werd, wie onder de Europeanen moeten gerangschikt worden. Het ligt voor de hand, dat dit in de eerste plaats zijn de bewoners van het beschaafde werelddeel; maar ook de blanke be volking der andere werelddeelen en hare afstammelingenbehooren o. i. hieronder te worden gerekend. Art. 3. In dit artikel lezen wij ad punt a, dat Europeesche militairenbij het verlaten van den dienst, gezonden worden naar de plaats, waar zij zich in Neerl.-Indië wenschen te vestigen. Dit toe te staan, ongeacht de wijze, waarop de man Zijner Ma- jesteits dienst verlaat, kunnen wij niet goedkeuren. Het komt ons voor, dat het verzoek, om zich in deze Koloniën te vestigen, na den dienst te hebben verlaten, alléén toegestaan moest worden, wan neer eenig militair, hetzij met paspoort met certificaat van goed gedrag, hetzij met gagement, hetzij door plaatsvervanging, dus op verzoekuit het Leger treedt. Daargelaten, dat de met paspoort La. B of met een briefje van ontslag uit het Leger verwijderde militairen sujetten zijn die door hun aanhoudend wangedrag het Departement van Oorlog hebben genoodzaakt, het met hen aangegane akkoord te verbrekenen"de Staat daardoor geldelijk nadeel heeft geledeneene omstandigheid, die er toe moest leiden, hen naar Europa te doen terugbrengen, opdat zij daar den strijd des levens konden voeren, in plaats van hier de categorie van Europeanen te vermeerderen, die het woord „prestige"

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 505