496 dan zouden wij iets anders aan de hand willen geven. Het zal dan geen bezwaar opleveren, om de uit den dienst weggejaagde militai ren door de politie voortdurend te doen gadeslaan, opdat aan haar blijke, welk middel van bestaan deze menschen hebben, en hen in het negatieve geval, als landloopers of vagebonden te doen vatten ennaar eene te stichten vagebonden-kolonie te sturen. Wij zien reeds eene vereeniging van philanthropen ontstaan; wie weet, of geene dames zich aan het hoofd er van zullen stellen, om een liefdewerk te verrichten en de gelegenheid te vinden, eenige malen per week uit vergaderente kunnen gaaniets wat zoozeer in Europa mode wordt;-en wie weet, of in een koel klimaat ettelijke bahoes vruchtbaren, grond de gelegenheid niet zullen aan bieden, om de verdierlijkten, door milde bijdragen van hen, die in het zweet huns aanscliijns hun brood moeilijk verdienen, een gemakke lijk leventje en eenige bezitting te bezorgen! Nederland heeft zijne bedelaars-koloniën. In Nederl.-Indië zullen zij wellicht ook nut kunnen stichten, of kwaad voorkomen. Wij zien reeds huisjes verrijzen in een regelmatig aangelegde kam pong, met terrein er om heen, met stallingen voor runderen enz., enz.! Wij willen intusschen door het opperen van het bovenstaande vol strekt niet bewereneene poging te wagenom het werk uit de handen te nemen van hendie jeremiades aanheffen ter eere van het pauperismenoch minder een doorwrocht plan aan te bieden om eene sociale quaestie op te lossen; wij zullen ons niet op het glad de ijs wagen; wij doen niet in boter, kaas of kruidenierswaren ook niet aan staathuishoudkunde; maar hebben met of zonder ver lof van onzen Lezer eene opgevangen losse gedachte geuit, die hem zal hebben overtuigddat het aangeprezen palliatief zeker een duur der middeltje zal wezen óf voor den Staat, of voor hen, die de beurs niet gesloten kunnen houden voor inteekenlijsten, die tot het beoogde doel mochten circuleeren, óf voor Staat en burgerij samen. Maar badinage a part! De zaak is te ernstig om er spot mee te drijven. Bij het behandelen van ons onderwerp, terwijl wij over het ontslag der militairen spreken, dringt de vraag zich op den voor grond, of er geene middelen moeten beraamd worden, om onze sol daatjes te behouden, en om het soldaat worden te bevorderen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 507